Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Optymizm receptą na długowieczność. Badania to potwierdzają
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 21.03.2024 17:10

Optymizm receptą na długowieczność. Badania to potwierdzają

Smile, uśmiech, optymizm
Fot. Zdjęcie własne

„Śmiech to zdrowie” – słyszał o tym chyba każdy. Czy jednak zastanawialiście się, czy rzeczywiście optymiści żyją dłużej? Okazuje się, że tak, a pozytywne nastawienie do życia ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Jak to możliwe? Naukowcy wyjaśniają.

Optymiści żyją dłużej

Naukowcy z Boston University School of Medicine postanowili sprawdzić wpływ pozytywnego myślenia na długość życia ludzi. Otrzymali oni zaskakujące wnioski.

Dzięki niemalże 30-letnim badaniom, w których wzięło udział 70 tysięcy ochotników, wykazano, że optymiści mają znacznie większe szanse dożycia co najmniej 85. urodzin.

Uczestników badania poproszono o wypełnienie ankiety na temat poziomu optymizmu, ogólnego stanu zdrowia oraz nawyków zdrowotnych i żywieniowych. Następnie monitorowano ich co najmniej przez dekadę, aby sprawdzić, jak optymizm wpływa na ich ogólną kondycję.

Optymizm 2.png
Fot. Canva/Shiny Diamond, Pexels
Aloes – odpowiedź na potrzeby dojrzałej urody. W PRL-u to był hit Zmagasz się z łysieniem po 40-tce? Poznaj metody na zakola

Statystyki mówią jasno – warto cieszyć się życiem

W toku badań zauważono, że najbardziej optymistycznie nastawieni do życia ochotnicy, odznaczali się 11-15% dłuższą żywotnością, a szanse na doczekanie wieku 85 lat wynosiły u nich nawet 70%.

Testy sugerują, że optymizm jest jedną z takich cech psychospołecznych, która potencjalnie może przedłużyć życie człowieka. Co ciekawe, cechę tę można modyfikować przy użyciu stosunkowo prostych technik lub terapii – zauważa Lewina Lee, współautorka badań.

ZOBACZ TAKŻE: Przez to dodajesz sobie lat. Wieczna młodość jest twoim wyborem

W jaki sposób optymizm wpływa na długowieczność?

Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, w jaki sposób optymizm wpływa na długowieczność. Nie trzeba jednak kończyć najlepszych na świecie uniwersytetów, a by wiedzieć, jak zamartwianie się potrafi wyniszczyć nas psychicznie i fizycznie.

Niektóre badania sugerują, że bardziej optymistyczni ludzie mogą lepiej regulować emocje i zachowanie, a także skuteczniej dystansować się od stresorów i trudności – dodaje Laura Kubzansky, współautorka analiz.

Badacze zauważyli jednak, że optymistyczne podejście od życia zwiększa szanse na wybór zdrowszych produktów spożywczych, większą chęć angażowania się w aktywności fizyczne i minimalizowanie chęci sięgania po używki. Czy zatem optymizm faktycznie przedłuża nasze życie? Tego nie wiemy, ale zdecydowanie lepiej jest przejść przez życie z uśmiechem na ustach, niż martwić się o każdą drobnostkę.

Optymizm 3.png
Fot. Canva/br_ruy, pixabay

Źródło: senior.pl