"Nie traktują mnie już jak kobietę". Słowa kobiet z DPS rozdzierają serce
Kobiecość nie kończy się wraz z początkiem emerytury. Niestety okazuje się, że kobiety przebywające w domach opieki mogą czuć się pod wieloma względami wykluczone i zapomniane. Przekonały się o tym wolontariuszki jednej z fundacji, które odwiedziły kobiety w kilku takich placówkach.
Kwiaty "od świętego Mikołaja"
Fundacja Święty Mikołaj dla seniora zajmuje się pomocą osobom starszym. Zaczęła od spełniania ich marzeń z okazji Bożego Narodzenia, a dziś wspiera domy pomocy społecznej i placówki opieki także w bieżących potrzebach. Fundacja pomaga osobom starszym w trudnej sytuacji odzyskać wiarę w dobro i radość życia.
Tym razem pracowniczki fundacji zorganizowały akcję z okazji Dnia Kobiet. Odwiedziły domy pomocy społecznej oraz dzienne domy pobytu. Wręczyły przebywających tam kobietom kwiaty. Ten uroczy gest odsłonił jednak poruszający problem. Chodzi o słowa, które wolontariuszki usłyszały od kobiet.
"Dawno nie dostałam kwiatów"
Przedstawicielki fundacji zatrważająco często słyszały od seniorek, że dawno nie świętowały Dnia Kobiet, i że przez lata czuły się pomijane. Tak, jakby przejście na emeryturę, zostanie babcią czy przekroczenie 60. roku życia oznaczało kres kobiecości.
"Ojej, nie pamiętam, kiedy ktoś dał mi kwiaty", "Nie pamiętam, kiedy ostatni raz obchodziłam to święto", "Nie pamiętam, kiedy ktoś potraktował mnie jak kobietę" - usłyszały od seniorek wolontariuszki po wręczeniu kwiatów.
Wolontariuszki rozdały tego dnia - jak same piszą - "100 kwiatów i jeszcze więcej uśmiechów" - ale ważniejsze okazało się coś innego. Fundacja zapowiada, że po tym dniu powstało mnóstwo nowych planów, jak wspierać seniorki i upowszechniać temat kobiecości w dojrzałym wieku.
Kobiecość się nie starzeje
Trzeba liczyć się z tym, że temat kobiecości seniorek będzie odgrywał coraz ważniejsze znaczenie w wysiłkach na rzecz poprawy komfortu życia osób starszych. Seniorzy w Polsce stanowią z roku na rok coraz większą część społeczeństwa, a większość z nich to kobiety przed 70. rokiem życia.
Jak jednak przypominają same przedstawicielki fundacji, wiek nie przesądza o tym, że kobieta stając się seniorką nie ma już chęci pielęgnowania swojej kobiecości, chęci bycia adorowaną czy docenioną . To potrzeby, które są bliskie każdemu człowiekowi, a wiek nie jest tu żadną granicą.