Silver.Lelum.pl Z życia wzięte Polacy uciekają z PPK. Specjaliści ostrzegają: można na tym stracić
Fot. Canva/Proxima Studio

Polacy uciekają z PPK. Specjaliści ostrzegają: można na tym stracić

27 maja 2024
Autor tekstu: Sara Karmańska

Obecnie z Pracowniczych Planów Kapitałowych korzysta ponad 3,4 mln osób. W ramach programu zgromadzono aktywa o wartości 25 mld złotych. Choć eksperci są zdania, że warto przystąpić do PPK, równocześnie pojawiła się tendencja wzrostowa do wypłacania pieniędzy.

Polacy coraz częściej wypłacają środki z PPK

PPK jest programem długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy . W jego ramach na prywatny rachunek pracownika wpływają wpłaty od pracodawcy, pracownika, wpłata powitalna oraz doroczne dopłaty od państwa . W praktyce jest to jednak bardziej program oszczędnościowy niż emerytalny.

Z programu można bowiem wypłacić pieniądze wcześniej . Trzeba liczyć się jednak z tym, że nie możemy wypłacić całej kwoty. Mimo to wiele osób decyduje się na ten krok. Z raportu GUS wynika, że w 2023 roku Polacy zdecydowali się na wypłacenie ze swoich kont aż 1 mld złotych . To aż trzy razy więcej niż rok wcześniej .

Tyle może wynieść 14 emerytura. Są wstępne wyliczenia
Nowy dodatek do renty socjalnej nie dla wszystkich. Kto nie dostanie pieniędzy?

Dla kogo PPK?

Z programu PPK mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które są zatrudnione na umowie, od której są odprowadzane składki emerytalno-rentowe . To oczywiście osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę , powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, ale również osoby, które wykonują pracę nakładczą, pracujące na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, członkowie rad nadzorczych, którzy otrzymują z tego powodu wynagrodzenie i osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.

Zapis do PPK następuje automatycznie , ale każdy pracownik ma szansę na złożenie deklaracji, jeśli nie jest zainteresowany korzystaniem z systemu . Wyjątkiem są tutaj osoby, które znajdują się między 55. a 70. rokiem życia – w tym okresie dołączenie do PPK odbywa się wyłącznie na ich wniosek. Ponadto w każdej chwili można zmienić decyzję i dołączyć lub wypisać się z programu.

ZOBACZ TEŻ: Całe życie pracowała za najniższą krajową. Taką emeryturę ma teraz

Ile tracimy wypłacając środki z PPK?

Jeśli chcemy wypłacić środki z PPK, nie możemy wypłacić wszystkich zgromadzonych funduszy – choć można wypłacić całość własnych wpłat , pieniądze , które zostały odłożone przez pracodawcę, można wypłacić jedynie w 70%. Pieniądze jednak nie przepadają, a trafiają na subkonto ZUS , gdzie czekają do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego .

Program został tak skonstruowany, by najbardziej opłacało się wypłacić środki po ukończeniu 60. roku życia. Można to jednak zrobić wcześniej. Wówczas trzeba się także liczyć z koniecznością zapłaty podatku Belki w wysokości 19% .

pieniądze
Fot. materiały własne
pieniądze
Fot. materiały własne
Renta alkoholowa wzrosła. Są nowe wyliczenia. Kto i ile może dostać?
Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nie do wiary ile wynosi!
Obserwuj nas w
autor
Sara Karmańska

Z wykształcenia filmoznawczyni i… inżynier budownictwa. Od zawsze czuła jednak, że zawodową przyszłość chce związać z pisaniem. Wielbicielka filmów, seriali i popkultury. W czasie wolnym, jeśli akurat czegoś nie ogląda, spędza czas przy grach planszowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy