Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Za siedzący tryb życia płacimy wysoką cenę. Pomoże jeden prosty nawyk
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 24.03.2024 16:06

Za siedzący tryb życia płacimy wysoką cenę. Pomoże jeden prosty nawyk

Mężczyzna siedzi na kanapie
Fot. Canva/SydaProductions

Nie ma nic dobrego w siedzącym trybie życia, ale często zmusza nas do tego praca, stan zdrowia lub wieloletnie złe przyzwyczajenia. W ten sposób osłabiamy nasz organizm i narażamy się na liczne choroby. Eksperci zwracają uwagę na jeden prosty nawyk. Powinny nabyć go zwłaszcza osoby w dojrzałym wieku: zarówno te pracujące, jak i spędzające czas wolny na siedząco.

Za długie siedzenie płacimy zdrowiem

Siedzący tryb życia jest ryzykowny dla zdrowia, ponieważ osłabia aktywność mięśni, przepływ krwi i metabolizm glukozy mięśniowej. Kiedy siedzimy, obieg krwi w całym organizmie zwalnia. Czas, jaki spędzamy w tej pozycji, sprzyja ryzyku poważnych chorób. Chodzi m.in. o nowotwory i cukrzycę typu 2.

Badania nad wpływem długotrwałego siedzenia na zdrowie przeprowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim. Przez osiem lat obserwowano tryb życia niemal 6,5 tysiąca kobiet w wieku od 63 do 99 lat. Monitorowano aktywność zbieraną z sensorów, które nosiły przy biodrach. Rezultaty dają do myślenia.

Projekt bez nazwy - 2024-03-24T153836.574.jpg
Fot. Canva/JelenaStanojkovic
Polacy po 60-tce mają za mało ruchu. "Bez ćwiczeń spada jakość życia" Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać

Pracujesz na siedząco? Tak sobie pomożesz

Jak się okazało, kobiety w dojrzałym wieku, które siedziały bez przerwy przez ponad 11 godzin na dobę, były narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci wyższe o nawet 30 procent. Co istotne, nie miało znaczenia, czy kobiety te były aktywne fizycznie i trenowały poza czasem spędzonym na siedząco.

Co zalecają naukowcy? Oczywiście aktywny tryb życia i ćwiczenia są bardzo cenne, ale trzeba wyrobić w sobie jeden inny ważny nawyk. Okazuje się, że ogromną rolę odgrywają częste, choćby bardzo krótkie przerwy od siedzenia. Nawet jeżeli poza godzinami siedzenia uprawiamy sport, to i tak nie zwalnia to nas od wstania minimum raz na godzinę.

To niewiele, ale robi ogromną różnicę

Eksperci zwracają uwagę, że o ile nie każdego da się przekonać do wstawania np. raz na 20 minut, to różnicę zrobi nawet jedna przerwa od siedzenia raz na godzinę. Jeżeli warunki nam na to nie pozwalają, nie trzeba w tym czasie nawet chodzić czy iść na spacer. Wystarczy wstać i zmienić pozycję ciała.

Projekt bez nazwy - 2024-03-24T153937.338.jpg
Fot. Canva/AndOne

Ryzyko wystąpienia poważnych dla zdrowia schorzeń zaczyna bowiem drastycznie rosnąć w przypadku osób, które na siedząco spędzają ok. 11 godzin dziennie. To nie tylko choroby serca czy cukrzyca i nowotwory, ale również demencja. Jak wykazały jednak badania, częste wstawanie pomaga także w zachowaniu sprawnego umysłu.