Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Pozbądź się worków pod oczami. Sposób znany z PRL
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 27.06.2024 09:48

Pozbądź się worków pod oczami. Sposób znany z PRL

Worki pod oczami
Fot. Canva/Pixelshot

Opuchnięta skóra pod oczami może pojawić się wraz z wiekiem, ale bywa też objawem zmęczenia, stresu, lub złej diety. Niezależnie od przyczyn, widoczność worków pod oczami można zmniejszyć. Jeden babciny trik z PRL pomaga zlikwidować woreczki i przywrócić skórze jędrność. Okłady zadziałają regenerująco.

Zlikwiduj worki pod oczami domowym sposobem

Domowy sposób na obrzęki i worki pod oczami jest znany jeszcze z PRL. To okłady z szałwii, ciepłe i zimne, stosowane naprzemiennie. 

Projekt bez nazwy - 2024-06-27T094701.733.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Do przygotowania zabiegu potrzebne będzie:

  • pół szklanki wody,
  • łyżeczka liści szałwii,
  • płatki kosmetyczne.

Najpierw należy przygotować napar. Jedną czubatą łyżeczkę suszonych liści szałwii trzeba zalać połową szklanki wrzątku i zostawić pod przykryciem na 20-25 minut.

Napar odcedzamy i zostawiamy do wystygnięcia. Następnie połowę odlewamy i podgrzewamy.

Dwa płatki kosmetyczne zanurzamy w ciepłym naparze, dwa w zimnym, i na zmianę przykładamy przez 10 minut na zamknięte powieki i skórę pod oczami. Ostatni okładzik powinien być zimny.

Zabieg stosujemy co drugi dzień wieczorem.

Papka znana z PRL koi użądlenia. Bąble szybko znikają ze skóry Zbadali, co jest w kebabie. Lokale wprowadzają w błąd

Okłady z szałwii na oczy: działanie

Szałwia zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, które pomagają zregenerować się skórze. To witaminy A i C, witaminy z grupy B, olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, karoten oraz wiele minerałów (magnez, potas, cynk, żelazo, wapń).

Dzięki temu szałwia działa na oczy i skórę pod oczami regenerująco i odżywczo. Okłady z naparu pomagają pozbyć się worków i opuchniętych powiek, działają kojąco także przy zapaleniu spojówek. W tym jednak przypadku należy najpierw skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem okładów.

Do czego można użyć szałwii?

Szałwii można użyć też na wiele innych sposobów. Napar był w PRL stosowany również jako herbatka do picia. Pomaga wtedy na problemy trawienne i wspomaga pracę wątroby, zwalcza zgagę i wzdęcia. Działa też rozkurczowo i wpływa np. na dolegliwości bólowe związane z miesiączkowaniem.

Napar nadaje się również do płukania jamy ustnej. Działa przeciwzapalnie i kojąco w przypadku bólu gardła.

Szałwię oraz produkty na bazie szałwii znajdziemy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Są to świeże liście, susz, herbatki, olejki, kremy czy tabletki do ssania.

Ważne przeciwwskazanie: szałwii nie powinny pić kobiety w ciąży oraz karmiące. Zawiera on tujon (aromatyczny olejek), który może wywołać przedwczesne skurcze. Hamuje też laktację.