Nie tylko cukier i cytryna. Dodaj do herbaty i odkryj ją na nowo
Herbata to napój, bez którego wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić dnia. Każdy ma swoje upodobania odnośnie rodzaju, gatunku, a także ulubionego sposobu podania herbaty. Czasami warto urozmaicić sobie chwilę z filiżanką i nadać jej nowego smaku. Do tego napoju pasuje dużo więcej dodatków niż cytryna czy miód.
Herbata posiada bardzo wiele odmian
Herbata występuje w najróżniejszych odmianach. Do najpopularniejszych rodzajów należą czarna i zielona, ale istnieje aż sześć kolorów herbaty, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem produkcji. Różne procesy decydują o tym, czy herbata jest czarna, zielona, biała, turkusowa, żółta czy ciemna, potocznie zwana czerwoną.
Samo parzenie herbaty w niektórych krajach zostało sprowadzone do rangi sztuki. Nie da się jednak ukryć, że nawet przygotowując codzienną herbatę, sposób jej parzenia ma duże znaczenie. Na smak napoju wpływ mają przede wszystkim temperatura, gramatura i czas parzenia. Duże znaczenie ma tutaj także rodzaj herbaty.
Te produkty są nieocenione w walce z cholesterolem! Musisz po nie sięgnąć Czy grillowanie jest zdrowe? Trzymaj się tych ośmiu zasadNajpopularniejsze dodatki do hernbaty
W Polsce najchętniej dodajemy do herbaty cukier, miód i cytrynę. Te dwa ostatnie składniki są szczególnie popularne w okresie niższych temperatur, ponieważ rozgrzewają i pozytywnie wpływają na odporność. Należy mieć jednak na uwadze, że nie można ich dodawać, gdy herbata jest bardzo gorąca, ponieważ wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na zalety miodu i cytryny dla zdrowia.
Są także entuzjaści herbaty z mlekiem. Ten element jest nieodzowną częścią brytyjskiej herbaty. Mleko łagodzi smak i nadaje napojowi aksamitnej struktury i deserowego charakteru. Ten dodatek najlepiej sprawdza się z mocnymi i wyrazistymi herbatami czarnymi.
ZOBACZ TEŻ: "Wnuki się brzydzą, a ja uwielbiam". Te dania z PRL nie mają dziś wzięcia
Co jeszcze można dodać do herbaty?
Wielbiciele picia słodkich herbat mogą spróbować połączyć napój z konfiturą owocową. Kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny, w ostatnich latach stał się raczej rzadkością. Warto jednak spróbować go choć raz: kto wie, może podbije nasze kubeczki smakowe?
Innym dodatkiem, który świetnie sprawdzi się wśród entuzjastów słodkich naparów, będą suszone owoce. Dodają herbacie lekkości i orzeźwiającej nuty. Aby dodać naparowi właściwości rozgrzewających, warto postawić na przyprawy takie jak cynamon, kardamon, pieprz, anyż, goździki czy imbir.
Można także zdecydować się na gotowy syrop do herbaty, który może z powodzeniem zastąpić inne substancje słodzące. Osoby, które stawiają na odchudzanie, mogą wypróbować natomiast naturalne zamienniki cukru, takie jak syrop z agawy, ksylitol czy stewię, które mają znacznie mniejszą wartość energetyczną niż sacharoza.