Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Raj dla polskich emerytów. Bezpiecznie, ciepło, a ceny jak u nas
Sara Karmańska
Sara Karmańska 08.05.2024 11:25

Raj dla polskich emerytów. Bezpiecznie, ciepło, a ceny jak u nas

Portugalia
Fot. Pexels/Nextvoyage

Wiele osób snuje marzenia o spędzeniu emerytury w innym kraju. Ostatecznie jednak mało kto decyduje się na ten krok, często z obawy o wysokie koszty życia. Jest jednak kilka atrakcyjnych miejsc w Europie, w których ceny są porównywalne do tych w Polsce.

Emerytura w Portugalii

Jednym z europejskich krajów, który staje się coraz bardziej atrakcyjną propozycją dla emerytów z Polski, jest Portugalia. Kraj ten może poszczycić się nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale także bogatą historią i przyjazną kulturą. Jednym z kluczowych aspektów jest kwestia kosztów utrzymania.

W porównaniu z innymi europejskimi krajami są one stosunkowo niskie, podobnie jak podatki. Przystępna cenowo jest również opieka zdrowotna. Portugalia jest ponadto jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, a w dodatku oferuje wiele możliwości zanurzenia się w świecie ciekawej kultury, wspaniałego jedzenia i zjawiskowej natury. 

szczęśliwi emeryci.jpg
Fot. Canva/PeopleImages, Getty Images Signature
Tańsze bilety dla emerytów. Podróżowanie zaczyna się po 60-tce Nad Morskie Oko bez bryczki. 77-latka zawstydziła turystów w Tatrach

Dlaczego warto spędzić emeryturę w Portugalii?

Emerytura w Portugalii ma także swoje dodatkowe korzyści. Kraj oferuje bowiem kilka programów skierowanych specjalnie do seniorów

Osoby, które postanowią spędzić emeryturę w Portugalii, mają możliwość skorzystania z korzystnych warunków podatkowych, które umożliwiają 10-letnie zwolnienie od niektórych dochodów zagranicznych. Do niedawna emeryci spoza Portugalii nie musieli w ogóle płacić podatków od emerytur w swoich krajach. Obecnie podatek wynosi 10 proc., ale nadal jest korzystny.

Nie bez znaczenia pozostaje także sama jakość życia, na którą wpływa sprawny system opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo i ogólne samopoczucie mieszkańców. Seniorów może także skusić perspektywa spędzenia jesieni życia wśród pięknych krajobrazów i możliwości cieszenia się różnorodną naturą kraju. 

ZOBACZ TEŻ: Mąż wynajął na urlop klitkę, aby tanio. “Tak wyglądają wczasy ze skąpcem”

Najlepsze miejsca na emeryturę w Portugalii

Portugalia oferuje wiele wspaniałych miejsc, w których można zdecydować się spędzić jesień życia. Wśród najczęściej polecanych miejsce króluje Funchal, czyli stolica Madery. Ta lokalizacja charakteryzuje się szeregiem udogodnień, jak choćby bliskim kontaktem z naturą, ogromnymi walorami turystycznymi i rekreacyjnymi, a także społecznością przyjazną dla emigrantów.

Wśród innych miejsc, w których najlepiej spędzić emeryturę w Portugalii wymienia się między innymi miasta Porto Santo, Ponta do Sol, Porto, Coimbrę, Fundão, Aveiro, Evorę, Viseu czy Faro. Pod uwagę warto wziąć również Lizbonę. To głównie tam skupiona jest polska społeczność w Portugalii, choć ceny nieruchomości będą wyższe niż w innych lokalizacjach.

tramwaj w Lizbonie.jpg
Fot. Canva/Nextvoyage, Pexels
emeryci na plaży (2).jpg
Fot. Canva/csfotoimages, Getty Images