Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Czy 70 to nowe 60? Tak młodniejemy według badań
Sara Karmańska
Sara Karmańska 27.04.2024 13:36

Czy 70 to nowe 60? Tak młodniejemy według badań

Para w dojrzałym wieku
Fot. Canva/MartProduction

Czy da się jednoznacznie wyznaczyć początek starości? Czy starość wynika z numeru PESEL i zaczyna się wraz z osiągnięciem konkretnego wieku? A może to moment przejścia na emeryturę? Wyniki badań naukowych na ten temat są zaskakujące i dają dużo do myślenia. Przynoszą na dodatek same dobre wiadomości.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka?

Wieloletnie badanie poświęcone starości jako etapowi życia przeprowadzono w Niemczech. Naukowcy zbadali ponad 14 tys. osób w wieku od 40 do 85 lat. Uczestnikom badania co 4-5 lat zadawano pytanie, kiedy ich zdaniem zaczyna się starość.

Wyniki zdają się wskazywać jedno: siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Moment, który uznajemy za początek “starości”, znacznie przesunął się w czasie.

kobieta, for. Canva Jacob Lund.jpg
Fot. Canva/Jacob Lund
Masz w domu kryształy z PRL-u? Są warte majątek. Przedstawiamy aktualne ceny Naprawy domowych usterek za darmo. Kto może skorzystać z pomocy?

Czy starość zaczyna się w wieku 75 lat?

Pierwszym wnioskiem, który rzuca się w oczy, jest to, że osoby 60+ uważają, że starość zaczyna się po 75. roku życia, a później ta granica dalej ulega przesunięciu. Badani przy każdym kolejnym pytaniu oceniali, że starość zaczyna się później, niż stwierdzali jeszcze poprzednim razem. 

Badacze zauważyli jednak znaczącą różnicę między osobami urodzonymi w latach 1911-1935 a tymi urodzonymi po 1935 roku. Seniorzy należący do pierwszej grupy sądzili, że starość zaczyna się wcześniej w porównaniu do członków drugiej z nich.

Inaczej granicę starości oceniają także mężczyźni i kobiety. Panie są zdania, że zaczyna się ona średnio o 2,4 roku później niż panowie

ZOBACZ TEŻ: Niezwykłe zdjęcia z domu opieki. Tak pozowały modelki po 60-tce

Wyniki badania na temat starości: granica się przesuwa

Zdaniem badaczy zmiana w pojmowaniu granicy starości może wynikać z wydłużającej się średniej długości życia. Dzięki zaawansowanej medycynie coraz większą jego część przeżywamy w dobrym zdrowiu, co pozwala na cieszenie się jesienią życia. 

Znajdowałoby to również potwierdzenie w fakcie, że osoby samotne, zmagające się z większą liczbą chorób przewlekłych czy w gorszym stanie zdrowia wskazywały, że starość zaczyna się wcześniej, niż wynikałoby to ze wskazań innych osób.

Nasze postrzeganie i koncepcje starości w oczywisty sposób zmieniają się w czasie. Obecnie ludzie w średnim wieku lub starsi uważają, że starość zaczyna się później niż ich rówieśnicy dziesięć czy dwadzieścia lat temu – cytuje słowa głównego autora badania Markusa Wettsteina portal TVN24.

 

kobieta w dojrzałym wieku
Fot. Canva/FatCamera, Getty Images Signature