Raz w roku trzeba mierzyć wzrost. Szczególnie ważne po 50-tce
Każdy wie, jak ważna jest kontrola wagi swojego ciała, więc dlaczego pomiar wzrostu traktujemy nieco po macoszemu? Eksperci przypominają - zarówno pacjentom jak i lekarzom - o potrzebie wykonania takiego pomiaru przynajmniej raz w roku. To najprostsze na świecie badanie, a często pozwala ratować zdrowie i życie. Nie ma w tym cienia przesady.
Czym jest osteoporoza?
Dlaczego mierzenie swojego wzrostu jest tak ważne? Chodzi o osteoporozę. Szacuje się, że choroba ta dotyka ponad 2 mln Polaków po 50. roku życia, z czego aż 1,7 mln to kobiety. Z szacunkowych danych wynika, że niemal 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn po 70. roku życia musi liczyć się ze złamaniem związanym z osteoporozą.
Czym właściwie jest osteoporoza? To postępujący ubytek masy kostnej, który prowadzi do nadmiernej kruchości kości. Początkowo choroba przebiega całkiem bezboleśnie, a brak objawów utrudnia wczesne diagnozowanie. Tymczasem - jak zauważają eksperci - pomiar własnego wzrostu to swojego rodzaju wstępne "badanie przesiewowe" w kierunku osteoporozy.
Nowalijki to bomba witaminowa dla osób 50+. Jest tylko jedno "ale" NFZ oferuje darmową dietę. Przeznaczenie? Nie tylko dla emerytówPomiar wzrostu pomaga wykryć groźną chorobę
Jak zwracają uwagę eksperci, ubytek wzrostu może świadczyć o powolnych zmianach w organizmie, które mogła wywołać osteoporoza. Przynajmniej raz w roku należy więc się zmierzyć. Dostajemy wtedy informację, czy z naszymi kośćmi wszystko jest w porządku, czy też trzeba wykonać dokładniejsze badania.
Problem jest poważny, a regularne pomiary potrzebne, bo w Polsce każdego roku dochodzi do ok. 120 tys. złamań kości spowodowanych osteoporozą. Bywa, że złamania takie następują nawet w następstwie kichnięcia, kaszlu czy podparcia się na nadgarstku. Dlatego lepiej regularnie mierzyć się i czuwać nad swoim wzrostem.
Anna Jurksztowicz zachęca do pomiarów
Na szczęście coraz częściej zwraca się uwagę lekarzy i pacjentów na potrzebę regularnego pomiaru wzrostu. Zachęca do tego nawet piosenkarka i producentka muzyczna Anna Jurksztowicz, która dołączyła do specjalnej akcji „Zmierz się z osteoporozą”. Promuje w ten sposób troskę o monitorowanie swojego zdrowia i apeluje o mierzenie się podczas wizyt lekarskich.
Przypomnijmy, że mierzyć powinna się każda osoba, zwłaszcza po 50. roku życia. Główne czynniki ryzyka osteoporozy to wiek i płeć oraz palenie papierosów. Duży wpływ na wystąpienie choroby mają także nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, niedobór wapnia i witaminy D.