Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Różnica między numerem 112 a 999. W ten sposób szybciej dostaniesz pomoc
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 08.09.2024 11:03

Różnica między numerem 112 a 999. W ten sposób szybciej dostaniesz pomoc

Ambulans
Fot. Marek BAZAK/East News

Na jaki numer zadzwonić, gdy zagrożone jest zdrowie, życie, albo dobytek? Działający w Polsce od lat numer 112 nie jest jedyny, bo nadal działa również numer alarmowy 999. Różnica między nimi jest znaczna i eksperci radzą, by w niektórych przypadkach dzwonić od razu na 999. Wyjaśnijmy to, nim będzie potrzebna pomoc w sytuacji kryzysowej.

Dwa numery alarmowe w Polsce. Nastąpiła zmiana planów

Numer alarmowy 999 miał zostać wyłączony 1 stycznia 2024 roku. Planowano, że wszystkie jego funkcje przejmie uniwersalny numer 112. Zrezygnowano jednak z tych zamiarów.

Istniało bowiem ryzyko, że wiele osób nie będzie wiedzieć, jaki numer alarmowy będzie funkcjonował - podkreślają przedstawiciele ośrodka szkoleniowego Centrum Ratownictwa.

Na dodatek, w chwili, gdy potrzebna jest nagła pomoc, zestresowana i zdenerwowana osoba może czuć się zdezorientowana. Kto znalazł się w takiej sytuacji, ten wie, że nawet tak podstawowe rzeczy jak numery alarmowe mogą po prostu wylecieć z głowy.

Projekt bez nazwy - 2024-09-08T104946.141.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke

Dlatego do dziś w Polsce funkcjonują równocześnie dwa numery alarmowe. Zarówno pod jednym i drugim uzyskamy pomoc w sytuacjach kryzysowych, ale różnica jest zasadnicza.

Na świecie zachwycają się szkołą z Polski. Wnętrze jak z bajki Tajemnica pogrzebu Krzysztofa Klenczona. W pierwszym rzędzie usiadła nieznajoma

Gdzie dzwonić po pomoc – na 112 czy 999?

Czym numer 999 różni się od numeru 112?

Numer 999 jest numerem alarmowym łączącym bezpośrednio z pogotowiem ratunkowym. Nasz telefon odbierze dyspozytor medyczny.

Numer 112 jest natomiast numerem alarmowym przeznaczonym do kontaktu z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Telefon odbierze dyspozytor, który wezwie każdą niezbędną pomoc.

Numer 112 pomoże więc nie tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, ale również mienia. Dyspozytorzy połączą nas z każdymi odpowiednimi służbami, w tym z policja czy strażą pożarną. Numer ten działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Trzeba podkreślić, że każdą skuteczną pomoc otrzymamy pod każdym numerem telefonu, bo w razie potrzeby dyspozytorzy z 999 również powiadomią odpowiednie służby, inne niż medyczne.

Projekt bez nazwy - 2024-09-08T105025.692.jpg
Fot. Canva/Pixelshots

Szybsza pomoc pod 999 w jednym przypadku

Podkreślmy jeszcze raz - w sytuacji alarmowej można dzwonić pod oba numery i pod każdym z nich uzyskamy pomoc.

Jak jednak uważa Robert Mazurek, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, numer 999 powinien pozostać jako bezpośredni numer do kontaktu z dyspozytorem medycznym. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreślił, że skraca to czas uzyskania pomocy ratującej zdrowie i życie.

Dzwoniąc na 112 również uzyskamy pomoc medyczną, a procedury nie trwają długo. Gdy jednak nie chodzi o mienie, a o życie i zdrowie, i gdy każda sekunda jest cenna, to warto pamiętać o możliwości bezpośredniego połączenia z ratownikami medycznymi pod numerem 999.

Numery 997 i 998 automatycznie są już natomiast przekierowywane na numer 112, więc wybierając te numery połączymy się z dyspozytorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego.