Objawy wysokiego kortyzolu. Ciało wysyła takie sygnały alarmowe
Kortyzol to związek chemiczny, który nazywany jest "hormonem stresu". Jego stężenie w organizmie rośnie, gdy borykamy się ze stresującymi sytuacjami lub z zagrożeniem. Zaburzenia w produkcji kortyzolu przez organizm wiążą się z licznymi konsekwencjami dla ciała. Warto rozpoznać te sygnały.
Kortyzol steruje naszymi emocjami. Ciało wysyła sygnały
Stężenie kortyzolu ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia.
To jeden z hormonów, który wręcz steruje naszymi emocjami i reakcjami ciała. Na jego wzmożone wydzielanie ma wpływ długotrwały, chroniczny stres.
Co ważne, długotrwałe narażenie na trudne emocje i zagrożenia może całkowicie zaburzyć wydzielanie tego hormonu. Wtedy organizm “przyzwyczaja się” do stresu i produkuje go mniej, co także nie jest korzystne dla zdrowia.
Dlatego trzeba śledzić sygnały alarmowe, które w odpowiedzi na rozregulowany poziom kortyzolu wysyła nam ciało.
Skutki picia coli na bolący brzuch. Tak żołądek reaguje na napój W "Kawalerii powietrznej" oglądała go cała Polska. Po latach wyjechał z krajuObjawy zaburzonego kortyzolu. Tak reaguje ciało
Jak przypominają eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, zarówno niski, jak i wysoki poziom kortyzolu, jest niebezpieczny dla człowieka.
Na zaburzony poziom kortyzolu w organizmie wskazują:
- wahania nastroju,
- nadmierny lub nikły apetyt i pragnienie,
- problemy z zasypianiem, np. gorsza jakość snu i częste wybudzanie się w nocy,
- zaokrąglona twarz,
- odkładanie się tłuszczu w okolicy karku,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- wychudzenie kończyn,
- rozstępy na pośladkach, brzuchu i piersiach,
- siniaki na skórze,
- zaburzenia w wydalaniu moczu.
Z związku z nadmiarem kortyzolu obserwuje się także spadek libido. U kobiet w związku z nadmiarem tego hormonu może dojść do zaburzenia miesiączkowania i do pojawienia się nadmiernego owłosienia.
Tak obniżysz wysoki kortyzol. Pomoże odpowiednia dieta
Im mniej sytuacji stresowych, tym mniej kortyzolu w organizmie. Niekorzystne objawy wysokiego stężenia tego hormonu można więc zwalczyć dbając o zdrowie psychiczne. Nie chodzi jedynie o to, by znaleźć czas na relaks czy aktywność fizyczną, ale też o sięgnięcie po konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą.
Jak zwracają uwagę eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, bardzo istotna jest także dieta.
Dieta deficytowa w witaminy (A, C, E, D, kwas foliowy, B12) i składniki mineralne (cynk, magnez, miedź), a oparta na dużej ilości cukrów prostych (słodycze i wyroby cukiernicze typu ciasta, desery, gotowe dania) i tłuszczów przetworzonych (produkty smażone, tłuste, gotowe produkty sypkie, przekąski itd.) zwiększa ryzyko stresu i obniża działanie neuroprzekaźników odpowiadających za emocje pozytywne - czytamy w badaniach NCEŻ.
W diecie przy wysokim kortyzolu warto uwzględnić więcej ryb i owoców morza. Są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla osób żyjących w stresie. Oprócz tego trzeba częściej sięgać po zielone warzywa liściaste, jajka, kakao, pestki dyni lub słonecznika.