Rozrywka, która wspiera pracę mózgu. Baw się dobrze i ćwicz pamięć
Zdaniem niektórych podejmowanie się hobby takiego jak rozwiązywanie krzyżówek czy innych zagadek logicznych, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie w dojrzałym wieku. Wśród takich rozrywek w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się sudoku. Jakie są zalety tego rodzaju łamigłówek?
Sudoku może mieć pozytywny wpływ na mózg
Sudoku to coś więcej niż tylko przyjemna rozrywka i sposób na spędzenie wolnego czasu. Łamigłówki polegają na rozwiązywaniu kwadratowych diagramów 9x9, w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z 9 kwadratów 3x3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Jak się jednak okazuje, mogą mieć one pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i neurologiczne.
Wśród zalet rozwiązywania sudoku można wymienić między innymi stymulację poznawczą. Badania wskazują, że stymulacja umysłu może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych i zmniejszeniu ryzyka rozwoju demencji, a tym choroby Alzheimera. Hobby tego rodzaju ponadto wspomagają pamięć dzięki konieczności zapamiętywania rozmieszczenia cyfr i wyciągania na ich podstawie logicznych wniosków.
Największe przeboje czasów PRL. Hity idealne na majówkę Te kultowe filmy poprawią ci nastrój. Można oglądać je dziesiątki razySudoku pozytywnie wpływa na samopoczucie
Sudoku wspiera także umiejętność rozwiązywania problemów i logicznego rozumowania, co pomaga w dostrzeganiu wzorców i możliwości, a także rozwija myślenia analityczne i dedukcję. Łamigłówki przez to, że wymagają uwagi i skupienia mogą poprawić ogólną koncentrację.
To hobby może również pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Z jednej strony ich wypełnianie sprawia przyjemność, ale także łagodzi stres i niepokój. Ponadto dotarcie do poprawnego rozwiązania może wpłynąć zwiększenie poczucia własnej wartości, co także samo w sobie również poprawia nastrój.
ZOBACZ TEŻ: Gust muzyczny zmienia się wraz z wiekiem. Po 50-tce znów zmienisz styl
Jak zacząć przygodę z sudoku?
Osoby, które jeszcze nie zaczęły przygody z sudoku, mogą spróbować swoich sił w prostszej wersji (na przykład 4x4 czy 6x6) i stopniowo przechodzić do trudniejszych planszy. Sudoku łatwo można kupić w sklepach na stoiskach z prasą i kioskach, ale także przez internet. Bez większego problemu znajdziemy także mnogość aplikacji na telefon, w których można rozwiązywać takie łamigłówki.
Aby wprawić się w rutynę, początkowo warto zaplanować sobie konkretny czas, jaki będziemy poświęcać danego dnia na to hobby. Pozytywny efekt może także przynieść wyznaczanie sobie osiąganie konkretnych celów, jak choćby rozwiązywania minimalnej ilości diagramów tygodniowo. Dla niektórych pomocne może być także rozwiązywanie łamigłówek w większej grupie, co może być nie tylko motywujące, ale również posiadać element rywalizacji dla osób, które ją lubią.