Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Rozwód po 50-tce? Dla kobiet jest trudniejszy niż dla mężczyzn
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.03.2024 13:38

Rozwód po 50-tce? Dla kobiet jest trudniejszy niż dla mężczyzn

Kłótnia małżeńska
Fot. Canva/ProstockStudio

Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba rozwodów po 50. roku życia. Z danych GUS wynika, że rocznie mężczyznom po 50-tce udziela się ok. 15 tys. rozwodów, a kobietom w tym wieku ponad 10 tysięcy. Naukowcy sugerują, że dla kobiet rozstanie jest trudniejsze niż dla mężczyzn. Skąd takie wnioski?

Dlaczego rozstajemy się po 50-tce?

Najczęstsza przyczyna rozwodów w Polsce to niezgodność charakterów. Na drugim miejscu jest zdrada, a dalej nadużywanie alkoholu, długa rozłąka oraz konflikty z innymi członkami rodziny. Na przestrzeni lat zmienił się stosunek Polaków do rozwodów. Zanika społeczna stygmatyzacja. Rośnie zrozumienie, że także dla osób dojrzałych to szansa na nowy początek i uwolnienie się od życiowych trudności.

Okazuje się jednak, że dla dojrzałych kobiet rozwód może być trudniejszy psychicznie niż dla mężczyzn. Udowodniły to badania opublikowane w piśmie "Journal of Epidemiology & Community Health". Wyniki sugerują, że kobietom po 50. roku życia trudniej uporać się z zakończeniem związku. Naukowcy zbadali, jak byłe pary reagują na rozstanie.

Projekt bez nazwy (81).jpg
Fot. Canva/AndOne
Odkryj drugą młodość po 50-tce. Wystarczy 5 kroków Depresja u seniorów. Czy jesteś na nią skazany?

Reakcja na rozwód: jakie są różnice?

Rozwód wiąże się z wieloma stresami, niezależnie od przyczyn. Proces bywa długi, męczący, wyczerpujący zarówno psychicznie i fizycznie, jak i materialnie. Osoby rozstające się w późnym wieku mogą odczuwać strach, smutek, złość i dezorientację. Nawet wtedy, gdy codzienne życie z partnerem uniemożliwia już normalne funkcjonowanie.

Badacze z Uniwersytetu Helsińskiego porównali stosowanie leków przeciwdepresyjnych wśród mężczyzn i kobiet w trakcie i po rozwodzie. Okazało się, że kobiety przyjmują je częściej. Po rozwodach ich spożycie wzrasta i utrzymuje się na wyższym niż u mężczyzn poziomie. Także wtedy, gdy zaczynają nowy związek.

Nie wahajmy się sięgnąć po pomoc

Naukowcy wskazują na jeden szczególny powód, dla którego rozwód może być bardziej stresujący dla kobiet niż mężczyzn. To zależność finansowa, często wywołana przemocą ekonomiczną. Mimo postępów w niezależności finansowej wśród kobiet nadal mogą mieć one większe trudności z utrzymaniem się, jeżeli w związku występowała materialna zależność od męża.

Projekt bez nazwy (82).jpg
Fot. Canva/MichaelJung

Trudności ze zdrowiem psychicznym po rozwodzie wśród osób 50+ to problem, który będzie narastał. Liczba rozwodów w tym wieku systematycznie rośnie bez względu na długość małżeństwa: coraz częściej rozwodzą się pary z 20- czy 30-letnim stażem. Pamiętajmy, że w przypadku trudności emocjonalnych związanych z rozwodem, niezależnie od płci warto sięgnąć po pomoc specjalistów: psychologów lub psychoterapeutów.