Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Skórka od ogórka zamiast kremu. Nawilża cerę i zmniejsza zmarszczki
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 16.05.2024 14:31

Skórka od ogórka zamiast kremu. Nawilża cerę i zmniejsza zmarszczki

Kobieta w wannie z ogórkiem na twarzy
fot. Canva/ diamant24

Zielony, podłużny ogórek to warzywo, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest nieodłącznym towarzyszem sałatek, przystawek i dań obiadowych. Wciąż jednak niewiele osób wie, że oprócz walorów smakowych i bogactwa składników odżywczych ogórek znajduje zastosowanie w... pielęgnacji. Jak go używać i jakich efektów można się spodziewać?
 

Ogórek w pielęgnacji skóry. Jak działa na cerę?

Ogórek to niezwykle cenne warzywo, które można dostać w każdym polskim markecie czy też na lokalnych ryneczkach. W 96% składa się z wody, dzięki czemu jest niskokaloryczny i idealny dla osób na diecie. Wśród skłądników odżywczych, które można w nim znaleźć wyróżniamy witaminę C, K, witaminy z grupy B, a także potas, magnez, krzem, fosfor, miedź i mangan. 

Ogórki, oprócz zastosowania w kuchni znajdują swoje miejsce także w kosmetyce. Zwłaszcza, że sam odczyn pH w tym warzywie jest dokładnie taki sam jak odczyn pH skóry. Dzięki wysokiej zawartości wody ogórek idealnie nawilża skórę, a za sprawą witaminy C zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia. Przy regularnym stosowaniu ogórka na twarz stanie się ona promienna i jędrna, a widoczne na niej zmarszczki wyraźnie się zmniejszą. 
 

Ta roślina ujędrnia skórę jak najlepsze ćwiczenia! Zerwij liście i zrób ekstrakt Jak wybrać dobry krem z filtrem? Na to zwróć uwagę w drogerii

Maseczka z ogórka, którą możesz zrobić w domu

Ogórka w celach pielęgnacyjnych można stosować na różne sposoby. Możesz obrać skórkę i pocierać nią twarz, możesz położyć sobie plastry ogórka na twarzy i oczach, ale najwygodniejszym sposobem ogórkowej pielęgnacji będzie zrobienie maseczki, która łatwo i szybko rozprowadzi się po ciele. Jak ją wykonać?

Aby przygotować maseczkę z ogórka, która wygładzi i poprawi jędrność skóry zetrzyj na tarce warzywo, a z powstałej masy wyciśnij sok. Następnie połącz go z ubitym na sztywno białkiem jaja, a otrzymany kosmetyk rozprowadź równomiernie po twarzy. Po upływie ok. 20 minut spłucz całość letnią wodą. 

W zależności od potrzeb do wyciśniętego soku z ogórka możesz dodać olej rycynowy (na rozjaśnienie przebarwień), cytrynę i jogurt naturalny (dla cery normalnej) lub płatki owsiane i jogurt naturalny (dla cery trądzikowej).

Maseczka ogórkowa

fot. Canva/OksanaKiian

Czytaj też: Kosmetyki, których nie lubi słońce. Nie stosuj tego w pogodne dni! Może grozić poparzeniem.
 

Ogórek nie tylko na twarz, ale i na włosy

Dobroczynne działanie ogórków dotyczy nie tylko cery, ale także włosów. Możesz przygotować ogórkową wcierkę, która stosowana regularnie sprawi, że włosy będą oczyszczone, świeże i bardziej nawilżone. Kosmetyk świetnie wzmacnia też cebulki włosów. 

Przygotowanie wcierki jest banalnie proste, podobnie zresztą jak maseczki. Wystarczy pół szklanki soku z ogórków pomieszać z łyżeczką oleju lub oliwy z oliwek. Taką mieszankę można przelać np. do buteleczki ze spryskiwaczem i pokropić nią włosy. 

Ogórek zielony
fot. Canva/ showcake