Stres wrogiem dojrzałej urody. Zabiera młodość, wigor i coś jeszcze
Wiele mówi się o tym, że stres niekorzystnie wpływa na organizm. Chroniczny podwyższony poziom kortyzolu objawia się nie tylko przewlekłym rozdrażnieniem, ale również może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób oraz przyspieszać procesy starzenia się. Koniecznie zobaczcie, jak wpływa on na dojrzałą urodę.
Twoja skóra i mózg są połączone
Stres najszybciej widać na skórze. Zauważcie, że podczas stresującej sytuacji często zakłopotanie od razu widać na waszej twarzy. Co jeszcze możemy na niej zauważyć? Między innymi rumieńce, zdziwioną, czy przestraszoną minę, ale również o wiele poważniejsze symptomy.
O ile powyższe oznaki są tylko chwilowe i nie powinny wzbudzać obaw, nadmierny stres może objawiać się także egzemą, występowaniem pryszczy, czy nadmierną produkcją serum , przez co od razu nasza skóra wygląda ona na starszą , niż jest w rzeczywistości.
Stres ma dwa oblicza
Jak wspomnieliśmy powyżej, stres ma dwa oblicza. Gwałtowna reakcja na stres objawiać będzie się wspomnianymi powyżej sygnałami, np. gęsią skórką. Przewlekły stres to jednak o wiele bardziej złożony problem.
Mało kto wie, że kortyzol może powodować uszkodzenie zewnętrznej bariery ochronnej naszego ciała. Przyczynia się on do zaburzenia produkcji lipidów, które wspomagają nawilżenie skóry i hamują utratę wody. To jeszcze nie wszystko. Kortyzol może również zaburzać pH skóry, tworząc środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii.
Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że nadmiar bakterii na skórze to prosta droga do licznych infekcji i podrażnień, a przesuszona, kiepsko odżywiona skóra jest o wiele bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.
ZOBACZ TAKŻE: Działa jak „naturalny botoks”. Usuwa „królicze zmarszczki” i nie tylko
Kortyzol „starczym hormonem”
Śmiało można stwierdzić, że kortyzol to nie tylko hormon stresu, ale również „hormon starczy”. Jego nadmiar zaburza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, przyspiesza pojawienie się zmarszczek , czy zwiększenie ilości wolnych rodników w organizmie.
Jak widzicie stres to nie tylko rozdrażnienie, ale również poważne komplikacje zdrowotne. Po skórze bowiem szybko zobaczycie, czy was organizm nie boryka się z chorobą. Dobitnie przekonała się o tym kobieta, która zlekceważyła pierwsze objawy, jakie wysyłał jej organizm, o czym więcej pisaliśmy tutaj .