Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Te emocje niszczą twój mózg. Naukowcy alarmują, TO pogłębia demencje
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 12.03.2024 11:34

Te emocje niszczą twój mózg. Naukowcy alarmują, TO pogłębia demencje

Zmartwiony mężczyzna
Fot. Canva/Prostock-studio

Jakże wiele mówi się o tym, aby żyć bezstresowo. Naukowcy od lat alarmują, że skutki stresu bywają opłakane w skutkach. Tymczasem najnowsze doniesienia specjalistów dosłownie mrożą krew w żyłach. Okazuje się, że negatywne emocje mogą wyrządzić nam niesamowite szkody. Jeśli żyjecie w stresie, koniecznie musicie o tym wiedzieć.

Jak stres wpływa na organizm?

Stres z definicji jest niekomfortowym stanem dla organizmu, wywołującym reakcję obronną. W trybie „walcz albo uciekaj” organizm nastawiony jest przede wszystkim na przetrwanie. Wówczas poziom kortyzolu w naszym organizmie przewyższa jakiekolwiek racjonalne normy, a my odczuwamy silne pobudzenie.

O ile stan ten ma swoje uzasadnienie w przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, jak sądzicie, czy wspomaga on koncentrację podczas uzupełniania firmowych dokumentów? Na ten temat można by polemizować.

Naukowcy poszli jednak o krok dalej, gdyż tematyka reakcji naszego organizmu na stres jest im od dawna znana. Postanowili sprawdzić, w jaki sposób wysoki poziom kortyzolu wpływa na mózg. Czy po latach chronicznego stresu zachodzą w nim realne zmiany?

Emocje 2.png
Fot. Canva/nixoncreative, Getty Images
Ludzie po 60-tce myślą, że kawa im szkodzi. Nic bardziej mylnego Tych rzeczy nie powinno być w domu osoby 65+. Lepiej pozbyć się natychmiast

Wyniki badań naukowców szokują

Szwajcarscy neurolodzy dokładnie przyjrzeli się wpływowi emocji na nasz mózg. Zauważyli oni, że nawet reakcje empatyczne mogą silnie oddziaływać na nasze organizmy. Wyniki badań są zdumiewające. Okazuje się, że negatywne emocje uwidaczniają bezwładność emocjonalną i silnie oddziaływają na tylną korę obręczy i ciało migdałowate. Co to oznacza dla nas?

Musicie wiedzieć, że te obszary mózgu są odpowiedzialne nie tylko za zarządzanie emocjami, ale również za pamięć autobiograficzną. Czy to oznacza, że negatywne emocje mogą przyczyniać się do pogłębiania demencji?

Osoby starsze zazwyczaj są w stanie lepiej regulować swoje emocje niż ludzie młodzi, gdyż starają się koncentrować bardziej na pozytywnych szczegółach. Zwiększenie aktywności połączeń synaptycznych tylnej części zakrętu obręczy i ciała migdałowatego wskazują jednak na pewne odchylenia od normalnego procesu starzenia się, zwłaszcza u seniorów z większą tendencją do odczuwania lęku oraz do rozpamiętywania – zauważają badacze z Uniwersytetu w Genewie.

ZOBACZ TAKŻE: Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne

Jak uchronić się przed skutkiem negatywnych emocji?

Aż chciałoby się powiedzieć: „Nie myślcie o tym”, gdy słyszy się, jak negatywne emocje wpływają na nasz mózg. Zdajemy sobie jednak sprawę, że trudno wprowadzić tę ideę w życie.

Badania naukowców jasno obrazują jednak, że nasz mózg nie lubi „huśtawki emocjonalnej”. Warto zmuszać go do wysiłku poprzez rozwiązywanie zadań logicznych, krzyżówek, czy chociaż poprzez naukę języków. Jednocześnie pamiętajcie, aby dać mu czasem odpocząć w przyjemnym, spokojnym środowisku.

Chociaż zasada działania naszego mózgu dalej pozostanie zagadką dla naukowców, podkreślają oni, że utrzymanie dobrostanu emocjonalnego i poczucia spokoju sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu nie tylko tego organu, ale również całego naszego ciała.

Emocje 3.png
Fot. Canva/Burst, Pexels