Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Stwórz obraz z diamencików. To idealny sposób na odprężenie!
Sara Karmańska
Sara Karmańska 11.05.2024 11:15

Stwórz obraz z diamencików. To idealny sposób na odprężenie!

haft diamentowy
Fot. Canva/Olаа

Haft diamentowy jest stosunkowo nową formą rozrywki, która może nieco przypominać malowanie po numerach lub haft krzyżykowy. To hobby, które pomaga się odstresować i uciec od codzienności. Do jego wykonania nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności i może się go podjąć każdy. 

Czym jest haft diamentowy?

Haft diamentowy polega na tworzeniu obrazów za pomocą diamencików, które przykleja się na gotowe płótno. Po skończeniu pracy powstaje gotowy obraz, który może przedstawiać krajobraz, sztuczną naturę, abstrakcyjne formy, a nawet sceny z ulubionych filmów czy seriali. 

W zestawie haftu diamentowego zwykle dołączone są elementy potrzebne do jego wykonania. Wśród nich znajduje się między innymi samoprzylepne płótno z nadrukowanym wzorem, aplikator, miseczka na diamenciki, pasta woskowa ułatwiająca ich nabieranie oraz woreczki z diamencikami

haft diamentowy
Fot. Canva/Daria Ni, Getty Images
Tych pisarzy uwielbiają Polacy. Co czytamy najchętniej? Wiedza lat nie liczy. Czy warto zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Na czym polega haft diamentowy?

Aby ułożyć haft diamentowy, należy umieszczać diamenciki w odpowiednich kolorach na wskazane miejsca na płótnie. Po wybraniu symbolu sięgamy po pasujący do niego kolor diamencików, a następnie umieszczamy je na tacce. Później na aplikator nakładamy niewielką ilość pasty woskowej, przy pomocy której nabieramy diamenciki i nakładamy we wskazane miejsca. W trakcie pracy stopniowo należy odklejać folię ochronną, która zabezpiecza klej na płótnie. 

Podczas układania haftu trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu, ponieważ układanie jest z jednej strony procesem czasochłonnym, a z drugiej wymagającym dla oczu. Może się zatem okazać, że nie będzie to rozrywka, w której będą odnajdywać się osoby zmagające się z problemami ze wzrokiem

haft diamentowy
Fot. Canva/marketlan, Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Tańsze bilety dla emerytów. Podróżowanie zaczyna się po 60-tce

Zalety haftu diamentowego

Wśród zalet haftu diamentowego można wymienić między innymi wyciszenie i kreatywny sposób na spędzenie wolnego czasu. Wiele osób może odczuwać głęboką satysfakcję z tego, że udało im się doprowadzić takie dzieło do końca, szczególnie w przypadku bardziej wymagających obrazów. 

Układanie koralików może także zostać potraktowane jako forma medytacji, co pozwala na odcięcie się do problemów dnia codziennego. Przy okazji taka praca uczy cierpliwości i wytrwałości. To hobby jest niezbyt drogie, a jego efektem są obrazy, których tworzenie stymuluje pracę prawej półkuli mózgu, co rozwija kreatywność. Dzięki haftowi diamentowemu można także poprawić koordynację między ręką a oczami, koncentrację, a także zdolności motoryczne. To także świetny pomysł na prezent, który zapewni obdarowywanemu wiele godzin rozrywki.

haft diamentowy
Fot. Canva/Daria Ni, Getty Images
haft diamentowy
Fot. Canva/Olаа