Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wiedza lat nie liczy. Czy warto zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 26.04.2024 15:46

Wiedza lat nie liczy. Czy warto zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Seniorzy na zajęciach
fot. Canva/Robert Kneschke

Każdy wiek jest dobry, by uczyć się nowych rzeczy. Dlatego działające w Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku to świetna propozycja dla seniorów na zagospodarowanie wolnego czasu. Można nie tylko sporo się nauczyć, ale również świetnie bawić. Kto może się zapisać na Uniwersytet Trzeciego Wieku? Na czym polegają zajęcia?
 

Korzyści z uczęszczana na Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku zlokalizowane są w wielu miejscowościach na terenie całej Polski tak, by każda zainteresowana osoba miała do nich swobodny dostęp. To placówki edukacyjne przygotowane specjalnie z myślą o seniorach. Główną ideą ich działalności jest aktywizowanie osób starszych i wykorzystanie ich potencjału (czyli doświadczenia, wiedzy, umiejętności) na rynku pracy. Co więcej, to też doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy szczególnie dla osób, które z uwagi na wojnę musiały kiedyś zrezygnować z wykształcenia.

Ale uczęszczanie na zajęcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku niesie ze sobą więcej korzyści niż tylko zdobycie upragnionej wiedzy. To przecież doskonała okazja do spotkań z osobami w podobnym wieku, poznania nowych ludzi i podzielenia się pasjami. W przypadku seniorów, którzy często borykają się z samotnością, ma to ogromne znaczenie — pomaga starszym osobom otworzyć się na nowe znajomości i nowe możliwości pokazując, że emerytura to nie koniec życia!
 

Tak w sanatoriach dbają o kręgosłup. Ten sekret można zabrać do domu Ważny dodatek dla tysięcy emerytów. Będzie podwyżka

Oferta edukacyjna Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku proponują swoim studentom szeroką ofertę edukacyjną: zajęcia, warsztaty, a nawet imprezy kulturalne. Każda placówka może mieć inną propozycję dla seniorów, ale zazwyczaj są to wykłady, seminaria, konwersatoria, lektoraty języków obcych, zajęcia ruchowe lub kursy.

Wiele uniwersytetów proponuje także sezonowe wjazdy i wycieczki, organizuje kluby taneczne i muzyczne, a nawet zajęcia rehabilitacyjne. Można zapisać się na zajęcia z udzielania pierwszej pomocy lub też nauczyć się obsługi komputera i poruszania się w sieci, co w obecnych czasach jest bardzo przydatne. 

Seniorzy laptopach
fot. Canva/SilviaJansen


 

Kto może zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Na zajęcia w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku mogą się zapisać wszystkie osoby, które ukończył 60 rok życia (nie ma górnej granicy wieku). Status emeryta bądź rencisty też nie jest wymagany. Nie liczy się także dotychczasowe wykształcenie ani status zawodowy.

Jeśli chodzi o samą procedurę zapisów, to może ona wyglądać różnie na poszczególnych uniwersytetach. Dlatego dobrze jest zapytać w wybranej placówce — pracownicy z pewnością udzielą wszystkich niezbędnych odpowiedzi.