Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Okulary ajurwedyjskie. Czym są i czy naprawdę poprawiają wzrok?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 15.04.2024 16:00

Okulary ajurwedyjskie. Czym są i czy naprawdę poprawiają wzrok?

Kobieta bada wzrok
Fot. Canva/RossHelen, Mykola Sosiukin, Getty Images

W sklepach internetowych często można trafić na nietypowe okulary. Zamiast szkieł mają malutkie otworki. To okulary ajurwedyjskie. Sprzedawcy często obiecują, że dzięki nim będziemy widzieć lepiej i wyraźniej. Czym są okulary ajurwedyjskie i czy rzeczywiście działają tak, jak się to opisuje? 

Czym są okulary ajurwedyjskie?

Okulary ajurwedyjskie to okulary bezsoczewkowe. Zamiast szkieł w ich oprawkach znajdują się plastikowe przesłony z kilkudziesięcioma otworami o niewielkich rozmiarach. To właśnie przez przez te otwory obraz dostaje się do oka. Zwolennicy tych okularów twierdzą, że dzięki nim widzą bardziej wyraźnie.

Okulary ajurwedyjskie mają bardzo długą historię i wywodzą się z tradycyjnej medycyny hinduskiej. Stosowano je już w czasach, gdy nie znano jeszcze okularów korekcyjnych. Ówcześni medycy musieli jakoś radzić sobie z wadami wzroku. Wówczas okulary ajurwedyjskie były sposobem na poprawę jakości widzenia. Ale czy dziś ich stosowanie ma jeszcze sens?

Szampon, okulary i jedna czynność o poranku. To pomaga w alergii na pyłki Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią

Okulary ajurwedyjskie gorąco polecane w sieci

W sieci nie brak artykułów zachwalających działanie okularów ajurwedyjskich. Jak wiele innych tematów z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, wywołują one jednak wiele kontrowersji.

Część osób regularnie używających okularów ajurwedyjskich twierdzi, że dzięki nim można poczuć poprawę ostrości widzenia, a podczas pracy przy komputerze wzrok nie męczy się tak szybko. Inni twierdzą zaś, że nie zauważyli wielkiej różnicy.

W świetle sprzecznych informacji wielu internautów chciałoby wiedzieć, czy dzięki okularom ajurwedyjskim można na przykład zmniejszyć swoją wadę wzroku, czy pomóc sobie w takich chorobach jak choćby zez, zaćma czy astygmatyzm. Jaka jest prawda?

ZOBACZ TEŻ: Z wiekiem kolor oczu może się zmieniać. Jak bardzo?

Czy okulary ajurwedyjskie rzeczywiście działają?

Jak wyjaśniła optometrystka Justyna Nater w rozmowie z portalem “Hello Zdrowie”, okulary ajurwedyjskie rzeczywiście mogą wyostrzyć wzrok, ale tylko w czasie ich używania

Specjalistka zaznaczyła, że takie okulary nie wyleczą chorób oczu, nie zmienią wady refrakcji, a do tego - według badań - obniżają odpowiedź akomodacji, czyli zdolności ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. 

Optometrystka podkreśliła także, że nie należy stosować takich okularów bez konsultacji z lekarzem.

Okulary ajurwedyjskie mogą poprawić ostrość widzenia, czasowo, podczas ich użytkowania, ze względu na ich “konstrukcję”, ale nie zaleca się ich stosowania, chyba że na wyraźne zalecenie specjalisty – wyjaśniła Justyna Nater.

W przypadku, gdy zauważymy u siebie pogorszenie jakości widzenia, należy zgłosić się do lekarza. Nie próbujmy “pomóc sobie” na własną rękę i sięgnijmy po sprawdzone metody leczenia wzroku.

okulary ajurwedyjskie, fot. Canva primipil.jpg
Fot. Canva/primipil
okulary ajurwedyjskie, fot. Canva Mykola Sosiukin, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Mykola Sosiukin, Getty Images