Okulary ajurwedyjskie. Czym są i czy naprawdę poprawiają wzrok?
W sklepach internetowych często można trafić na nietypowe okulary. Zamiast szkieł mają malutkie otworki. To okulary ajurwedyjskie. Sprzedawcy często obiecują, że dzięki nim będziemy widzieć lepiej i wyraźniej. Czym są okulary ajurwedyjskie i czy rzeczywiście działają tak, jak się to opisuje?
Czym są okulary ajurwedyjskie?
Okulary ajurwedyjskie to okulary bezsoczewkowe. Zamiast szkieł w ich oprawkach znajdują się plastikowe przesłony z kilkudziesięcioma otworami o niewielkich rozmiarach. To właśnie przez przez te otwory obraz dostaje się do oka. Zwolennicy tych okularów twierdzą, że dzięki nim widzą bardziej wyraźnie.
Okulary ajurwedyjskie mają bardzo długą historię i wywodzą się z tradycyjnej medycyny hinduskiej. Stosowano je już w czasach, gdy nie znano jeszcze okularów korekcyjnych. Ówcześni medycy musieli jakoś radzić sobie z wadami wzroku. Wówczas okulary ajurwedyjskie były sposobem na poprawę jakości widzenia. Ale czy dziś ich stosowanie ma jeszcze sens?
Szampon, okulary i jedna czynność o poranku. To pomaga w alergii na pyłki Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamiąOkulary ajurwedyjskie gorąco polecane w sieci
W sieci nie brak artykułów zachwalających działanie okularów ajurwedyjskich. Jak wiele innych tematów z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, wywołują one jednak wiele kontrowersji.
Część osób regularnie używających okularów ajurwedyjskich twierdzi, że dzięki nim można poczuć poprawę ostrości widzenia, a podczas pracy przy komputerze wzrok nie męczy się tak szybko. Inni twierdzą zaś, że nie zauważyli wielkiej różnicy.
W świetle sprzecznych informacji wielu internautów chciałoby wiedzieć, czy dzięki okularom ajurwedyjskim można na przykład zmniejszyć swoją wadę wzroku, czy pomóc sobie w takich chorobach jak choćby zez, zaćma czy astygmatyzm. Jaka jest prawda?
ZOBACZ TEŻ: Z wiekiem kolor oczu może się zmieniać. Jak bardzo?
Czy okulary ajurwedyjskie rzeczywiście działają?
Jak wyjaśniła optometrystka Justyna Nater w rozmowie z portalem “Hello Zdrowie”, okulary ajurwedyjskie rzeczywiście mogą wyostrzyć wzrok, ale tylko w czasie ich używania.
Specjalistka zaznaczyła, że takie okulary nie wyleczą chorób oczu, nie zmienią wady refrakcji, a do tego - według badań - obniżają odpowiedź akomodacji, czyli zdolności ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.
Optometrystka podkreśliła także, że nie należy stosować takich okularów bez konsultacji z lekarzem.
Okulary ajurwedyjskie mogą poprawić ostrość widzenia, czasowo, podczas ich użytkowania, ze względu na ich “konstrukcję”, ale nie zaleca się ich stosowania, chyba że na wyraźne zalecenie specjalisty – wyjaśniła Justyna Nater.
W przypadku, gdy zauważymy u siebie pogorszenie jakości widzenia, należy zgłosić się do lekarza. Nie próbujmy “pomóc sobie” na własną rękę i sięgnijmy po sprawdzone metody leczenia wzroku.