Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jak wypadną to odrosną? Szykuje się rewolucja w leczeniu zębów
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 22.04.2024 16:09

Jak wypadną to odrosną? Szykuje się rewolucja w leczeniu zębów

Uśmiechnięta seniorka
fot. Canva/Rido ; Canva/Bakytzhan Baurzhanov

Jakby to było pięknie raz na zawsze zapomnieć o bólu zębów, nie martwić się o powstające w nich ubytki i nie obawiać się, że na skutek złej higieny stracimy część z nich. Teraz okazuje się, ze taki scenariusz jest możliwy! Japońscy naukowcy pracują bowiem nad specjalnym preparatem, który będzie stymulował porost kolejnych zębów! Szykuje się prawdziwa, “zębowa” rewolucja. 
 

Najczęściej występujące choroby zębów

Ból zębów to coś, z czym większość osób zetknęła się przynajmniej raz w życiu. Ma to związek przede wszystkim z nieprawidłową higieną jamy ustnej (z którą największe problemy mają maluchy), ale także z uwarunkowaniami genetycznymi. Dlatego też próchnica, paradontoza, nadwrażliwość zębów czy choroby dziąseł to typowe dolegliwości, z jakimi pacjenci trafiają do gabinetów stomatologicznych. 

Jednak dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotne nie tylko w kontekście chorób zębów i ewentualnych dolegliwości bólowych. Poważne zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem prowadzić do rozwoju nowotworu, a także innych chorób, m.in. w obrębie oczu (jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, a nawet ślepota). 
 

Kolejki do sanatoriów na NFZ nadal długie. Jest sposób, by je ominąć Dzięki gumce do włosów szybciej pozbędziesz się haluksów. Proste ćwiczenie

Zęby mogą odrastać? Zaskakujące badania japońskich naukowców

Medycyna, również w zakresie stomatologii pędzi do przodu, a naukowcy odkrywają coraz to nowe substancje i składniki, które korzystnie wpływają zarówno na nasze zdrowie jak i urodę. Tym razem szykuje się prawdziwa rewolucja w leczeniu zębów! Eksperci z Torgem Biopharma, współpracujący z Uniwersytetem w Kioto, pracują bowiem nad opracowaniem leku, który nie tylko likwidowałby próchnicę, ale także... umożliwiał wzrost nowych zębów. Jak się okazuje, w organizmach wielu osób znajdują się związki, które umożliwiają taki proces.

Naukowcy z Japonii opracowali substancję, która powstrzymuje działanie białka hamującego rozwój tych zawiązków oraz stymuluje ich wzrost. Pierwsze próby przeprowadzone jeszcze w 2018 roku na fretkach (które mają, jak ludzie, zęby mleczne i stałe) dały obiecujące efekty – zwierzętom wyrosły nowe zęby na miejsce stałych. Skuteczne leczenie próchnicy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zapowiedziano, że pierwsze badania kliniczne ludziach zostaną przeprowadzone już w 2025 roku. W tej kwestii pozostaje jeszcze wiele niewiadomych, które trzeba dokładnie przebadać, jak np. ewentualny ból pojawiający się przy wyrastaniu zębów.

Sztuczna szczęka
fot. Canva/ Karolina Grabowska

Czytaj też: Eliksir młodości, czyli napój kolagenowy. Właściwości i stosowanie. Sprawdź prosty przepis!
 

Jak często myć zęby?

Niezależnie od tego, czy w przyszłości będziemy mieli możliwość wyhodowania sobie nowych zębów, czy też nie, higiena jamy ustnej wciąż pozostanie koniecznością. Chodzi nie tylko o częstotliwość mycia zębów, ale także sposób ich szorowania oraz produkty, jakich w tym celu używamy.

Dentyści zalecają, by myć zęby od 2 do 5 razy dziennie. Dwa to absolutne minimum! Zęby dodatkowo dobrze jest umyć po zjedzeniu lub wypiciu słodkich posiłków. Do mycia warto też używać pasty z fluorem, która dodatkowo wzmocni szkliwo i zabezpieczy zęby przed działaniem czynników zewnętrznych. Ważne, aby myć je dokładnie, okrężnymi ruchami. 

Mycie zębów
fot. Canva/ AndreyPopov