Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Samotne kobiety jedzą więcej. W mózgu zwiększa się uczucie łaknienia
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 10.04.2024 10:59

Samotne kobiety jedzą więcej. W mózgu zwiększa się uczucie łaknienia

Jedzenie na talerzu
fot. Canva/sasirin pamai's Images

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Los Angeles nie pozostawiają wątpliwości: jest ścisły związek między samotnością, a zwiększonym apetytem, który może prowadzić do otyłości i złych nawyków żywieniowych. 
 

Dlaczego odczuwamy głód? Mechanizmy biologiczne wpływające na uczucie łaknienia

Uczucie głodu uzależnione jest od czynności układu nerwowego, hormonów i przede wszystkim: poziomu glukozy we krwi. Im niższe jej stężenie, tym większe uczucie głodu. Informacje o stanie organizmu, w tym właśnie o poziomie glukozy, przekazywane są do podwzgórza zlokalizowanego w centralnej części mózgu. To właśnie tutaj znajdują się ośrodki głodu i sytości, których uszkodzenie może prowadzić do zahamowania łaknienia lub nadmiernego apetytu.

Na odczuwanie głodu może mieć wpływ kilka czynników, wśród których do najważniejszych zaliczyć należy stres, choroby (np. tarczyca, cukrzyca, pasożyty), warunki termiczne (gdy jest nam zimno, wzrasta potrzeba jedzenia, głównie posiłków wysokoenergetycznych), zmęczenie, brak snu i złe nawyki żywieniowe (jeśli jemy nieregularnie, nasz organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych co sprawia, że mózg wciąż informowany jest o głodzie). Jak się okazuje, styl życia ma ogromny wpływ na to, czy tyjemy, czy też nie. 

Przetworzona żywność
fot. Canva/rimmabondarenko


 

Dokładnie tyle trzeba jeść, by długo żyć Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią

Samotność zwiększa ryzyko otyłości. Nowe wyniki badań

Mimo że od dawna intuicyjnie wiadome było, że uczucie głodu wzrasta w przypadku gdy czujemy się samotni i nieszczęśliwi, to dopiero teraz naukowcy z University of California z Los Angeles przeprowadzili szczegółowe badania nad związkiem, jaki istnieje między głodem a samotnością. W tym celu wykonano ankiety wśród prawie 100 kobiet, sprawdzając ich wsparcie społeczne oraz odczucia samotności i izolacji.

Badania tego, jak mózg przetwarza samotność i jak to wiąże się z otyłością oraz zdrowiem, nie były dotąd prowadzone – podkreśla dr Arpana Gupta, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „JAMA”, podaje Polska Agencja Prasowa.

Wyniki? Kobiety, które czuły się samotne, ważyły więcej, częściej jadły dla poprawienia humoru, miały mniejszą kontrolę nad uczuciem głodu, a do tego ich dieta była zdecydowanie gorsza niż pań, które nie narzekały na samotność. Co więcej, kobiety te częściej cierpiały z powodu lęków i depresji. 

To interesujące wyniki, ponieważ dostarczają dowodów na to, co intuicyjnie wiemy. Kiedy ludzie są samotni, wpływa to na ich samopoczucie. Zwykle nie doceniają ilości spożywanego jedzenia, swojego apetytu oraz ochoty na niezdrową żywność – przyznała dr Gupta.

Niestety, skutków objadania się jest więcej niż tylko zwiększona masa ciała. Silne łaknienie i wzmożony apetyt powodują, że jemy więcej, a to może prowadzić do znacznego pogorszenia nastroju, a nawet depresji. Wtedy sami zamykamy się na kontakty towarzyskie, stając się jeszcze bardziej samotnymi. I ponownie sięgamy do lodówki lub szafki ze słodyczami, a błędne koło się zamyka.

Samotna osoba na ławce
fot. Canva/bepslabor

Co robić, by zmniejszyć apetyt?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku częstego odczuwania silnego głodu jest wizyta u lekarza specjalisty, który wykluczy ewentualne choroby mające wpływ na zwiększone łaknienie. Jeśli okaże się, że to nie one są przyczyną napadów głodu, warto zastosować inne metody pozwalające zmniejszyć apetyt.

1. Zmień nawyki żywieniowe, jedz częściej, ale mniej. Dietetycy zalecają, by spożywać pięć posiłków dziennie i zdecydowanie powstrzymać się od podjadania między nimi. Najlepiej wyznaczyć stałe pory jedzenia, co pozwoli organizmowi na wypracowanie odpowiednich mechanizmów i zapanowanie nad ośrodkami sytości i głodu.

2. Czując głód, unikaj miejsc z jedzeniem, takich jak restauracje, bary, cukiernie i kawiarnie.

3. Zakupy rób tylko wtedy, gdy jesteś najedzony. Zakupy “na głodnego” zwiększają prawdopodobieństwo kupienia większej ilości jedzenia, o które podświadomie będzie wołał mózg. 

4. Pij dużo wody, która wywiera korzystny wpływ na szereg funkcji organizmu i pomaga zmniejszyć uczucie głodu. Pijąc wodę, możemy "oszukać" mózg. Co więcej, woda dobrze wpływa na metabolizm, dlatego wypijanie przynajmniej dwóch litrów dziennie może pomóc w utrzymaniu szczupłej sylwetki.

5. Nie trzymaj w domu słodyczy, chipsów i innych niezdrowych przekąsek.

6. Gdy uczucie głodu jest silne - sięgnij po warzywa i owoce.

Pamiętaj też, by do swojej codziennej rutyny wprowadzić aktywność fizyczną. Ruch jest niezbędny nie tylko do utrzymania prawidłowej wagi, a co za tym idzie — szczupłej sylwetki, ale także dla ogólnego zdrowia całego organizmu. Nie trzeba spalać mnóstwa kalorii na siłowni, wystarczą proste ćwiczenia, które można wykonać nawet w domu, by poczuć się lepiej. 

Kobieta z jałbkiem
fot. Canva/Dean Drobot