Świadczenia w chorobie nowotworowej. Tak można uzyskać pomoc i rentę
Osoby, które chorują onkologicznie, są uprawnione do otrzymania wsparcia z kilku źródeł. Rodzaj pomocy i kwoty świadczeń finansowych różnią się w zależności od rodzaju świadczenia: jest to np. dodatek pielęgnacyjny w wysokości 330,07 zł albo usługi socjalne. Warunkiem starania się o instytucjonalne wsparcie finansowe i pozafinansowe, jest z reguły posiadanie orzeczeń o niepełnosprawności lub o niezdolności do pracy.
Orzeczenie o niepełnosprawności przy nowotworze
Osoby chore na nowotwory często doświadczają obniżenia ogólnej sprawności , co może być podstawią do ubiegania się o orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub o niezdolności do pracy z ZUS.
Posiadanie takich zaświadczeń pozwala na korzystanie z dodatków pieniężnych i różnego rodzaju wsparcia: finansowego i niematerialnego.
Trzeba jednak pamiętać, że sama choroba nowotworowa nie oznacza automatycznego uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności czy o niezdolności do pracy . Pod uwagę orzecznicy biorą zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez tę choroby .
Świadczenia dla chorych na nowotwory w 2024 roku
Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności wymaga złożenia wniosku. Z przepisów wynika, że mogą zrobić to osoba, która:
- ma więcej niż 16 lat,
- ma naruszoną sprawność organizmu
- jest osobą niezdolną do pracy zarobkowej albo potrzebuje przystosowania stanowiska pracy do jej schorzenia,
- wymaga opieki lub pomocy od innych,
- ma problemy z codziennymi czynnościami i potrzebuje urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu.
Wniosek, wraz z dokumentami poświadczającymi stan zdrowia, należy złożyć w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwym dla miejsca zamieszkania.
Osoby do tego uprawnione mogą też złożyć wniosek w ZUS o orzeczenie częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy , co upoważnia m.in. do otrzymywania renty.
Świadczenia dla chorych onkologicznie: przykłady
Wraz z posiadaniem orzeczeń o stanie zdrowia wydanych przez ZUS i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, chorzy zyskują prawo i łatwiejszy dostęp do świadczeń finansowych i niefinansowych . Są to m.in.:
- dodatek pielęgnacyjny z ZUS ,
- renta z tytułu niezdolności do pracy
- świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością,
- dofinansowanie zakupu np. sprzętu do rehabilitacji z PFRON,
- pomoc w zakupie samochodu lub wózka inwalidzkiego, a także w przystosowaniu mieszkania z PFRON,
- dla osób o najniższych dochodach: zasiłki z Ośrodków Pomocy Społecznej,
- usługi socjalne, terapeutyczne, rehabilitacyjne, opiekuńcze,
- ulgi komunikacyjne, podatkowe.
Pamiętajmy też o wielu działających w Polsce fundacjach, które wspierają osoby chore onkologicznie . To m.in. Rak’n’Roll, Alivia czy Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Pacjenci mogą uzyskać w nich pomoc i wsparcie materialne i pozamaterialne.