Takiego maku nie kupuj na święta. GIS wydał komunikat
Chyba nigdy nie kupujemy tyle maku, ile przed świętami Bożego Narodzenia. Kutia, makowce czy makiełki wymagają dobrej jakości składników. W zakupowej gorączce warto jednak pamiętać nie tylko o smaku i cenie, ale także o bezpieczeństwie dla zdrowia. GIS wydał komunikat o tym, na co zwrócić uwagę kupując mak, a czego za wszelką cenę należy unikać.
Kupujesz mak na święta? To trzeba wiedzieć
Nasiona maku uzyskuje się z rośliny mak lekarski, która zawiera naturalne alkaloidy opium. Nasiona maku nie zawierają alkaloidów, ale mogą zostać zanieczyszczone podczas zbioru lub przechowywania.
Przepisy prawa żywnościowego określają dopuszczalne poziomy alkaloidów opium w maku, które są wyższe dla przetwórstwa przemysłowego, a niższe dla maku przeznaczonego dla indywidualnych konsumentów.
GIS wydał specjalne zalecenia dla osób, które w najbliższych dniach będą kupować mak, by przygotować świąteczne przysmaki.
Zakup maku na święta. Na co zwrócić uwagę?
GIS przedstawił zalecenia co do maku kupowanego do wykorzystania do wyrobu świątecznych ciast i potraw. Mak powinien:
- być wyłącznie przeznaczony do spożycia przez indywidualnych konsumentów,
- pochodzić od sprawdzonych sprzedawców,
- być dostępny w szczelnych, oryginalnych opakowaniach jednostkowych, zawierających wymagane przepisami prawa oznakowanie, w tym nazwę produktu, datę trwałości i informację o kraju pochodzenia.
Jeśli mak jest sprzedawany jest bez opakowania fabrycznego, np. na wagę, należy upewnić się u sprzedającego co do przeznaczenia i źródła pochodzenia maku, najlepiej na podstawie okazanych dokumentów.
Takiego maku nie kupuj. GIS wydał komunikat
Eksperci przypominają, że ze względu na bezpieczeństwo, do wyrobów świątecznych ciast i potraw w gospodarstwach domowych nie należy kupować maku przeznaczonego do przetwórstwa spożywczego.
Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować niepożądane skutki zdrowotne.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi obecnie przedświąteczną akcję kontrolną, aby zweryfikować, czy mak w opakowaniach zbiorczych dostępny w miejscach obrotu detalicznego, np. na bazarach, w supermarketach, spełnia wymagania dla maku przeznaczonego dla indywidualnych konsumentów.