Tego nie jedz podczas upałów. Skutki mogą być opłakane
Za nami fala upałów, ale kolejne prognozy wskazują, że niebawem Polskę ponownie nawiedzą wysokie temperatury. Jak odżywiać się w gorące dni, aby czuć się dobrze? Warto ze swojej diety wykluczyć kilka produktów, które utrudniają znieść upał.
Jak radzić sobie z upałami?
Wysokie temperatury nie rozpieszczają, szczególnie kiedy musimy wykonywać codzienne obowiązki. Warto jednak rozsądnie podejść do spożywanych posiłków i nie zapominać o nawadnianiu się. Podczas wysokich temperatur posiłki powinny składać się głównie z warzyw i owoców, które mają w sobie sporo wody. Są także lekkostrawne i dostarczają potrzebnych witamin oraz minerałów.
Kluczowe podczas upałów są również ubrania, które nosimy, a także odpowiednia ochrona przed słońcem. Warto postawić na naturalne i przewiewne ubrania, a jeśli chcesz dodatkowo uchronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem, postaw na długie nogawki i rękawy. Nie zapominaj o nakryciu głowy i kremie z filtrem.
Wysokość emerytury Krystyny Jandy może dziwić. Kwota mówi sama za siebie Moja kochana córeczka zmarła. Mąż naprawdę mi to zrobiłCzego nie jeść podczas upałów?
Podczas upałów warto zrezygnować z gorących potraw, które jedynie podwyższą temperaturę ciała. Poleca się unikania również ciężkostrawnych, tłustych i małowartościowych posiłków, m.in. fast foodów, tłustych mięs, słodyczy i wysoko przetworzonych produktów. Powodują one, że czujemy się ociężale, brakuje nam energii i chęci do życia.
Warto zrezygnować także z gazowanych i wysoko słodzonych napojów, które w składzie mają ogromne ilości cukru. Niebezpieczny jest także alkohol, który odwadnia organizm. Poleca się ograniczyć także spożycie kawy i herbaty na rzecz wody. Śmiało można dodać do niej plastry cytryny lub innych owoców, a także mięty, dla urozmaicenia smaku.
Skutki upałów
Wysokie temperatury, szczególnie dla seniorów, są trudne do zniesienia. Zdarza się, że wiążą się z nimi liczne nieprzyjemności, takie jak bóle głowy, wymioty, brak apetytu, zmęczenie i brak ochoty na jakąkolwiek aktywność. Dieta jest kluczowa, aby zachować zdrowie oraz poprawić samopoczucie.
Należy pamiętać, że organizm w upale silnie broni się przed przegrzaniem, przez to traci więcej płynów, które trzeba uzupełniać. Ponadto zdarza się utrata apetytu, która utrudnia kontrolę diety i uzupełnienie wszystkich potrzebnych składników.
Ponadto upały mogą przyczynić się lub zwiększyć ryzyko pojawienia się niebezpiecznych chorób, takich jak m.in. udar, zakrzepica, nowotwór skóry czy przegrzanie organizmu, dlatego tak kluczowa jest obserwacja i dbanie o własny organizm.