Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Ten produkt posiadasz w swojej kuchni. Może być świetnym nawozem dla roślin
Julia Bogucka
Julia Bogucka 01.06.2024 09:00

Ten produkt posiadasz w swojej kuchni. Może być świetnym nawozem dla roślin

ogródek, uśmiechnięta kobieta
Fot. Kampus Production/Pexels, CanvaPro

Sezon ogrodniczy trwa, a pasjonaci prowadzenia własnych upraw wciąż dosadzają kolejne rośliny. Warto jest zainwestować w odpowiedni nawóz, który sprawi, że nasze plony będą bujniejsze i lepszej jakości. Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie substancji naturalnych.

Sezon ogrodniczy rozkwita

Mniej więcej od marca zaczął się sezon ogrodniczy, czyli moment, w którym wszystkie przydomowe ogródki odzyskują swój blask. Niektórzy mogą się już cieszyć pierwszymi kwitnącymi roślinami, inni dokonują pierwszych zbiorów. Marchew, rzodkiewki, szpinak i cebula to między innymi te warzywa, które posialiśmy w gruncie od marca. W drugiej połowie maja natomiast możemy postawić na groszek pachnący czy słoneczniki.

ogródek.jpg
Fot. chaiyon021/Getty Images

Aby jakość i objętość naszych zbiorów była jak największa, warto postawić na nawozy, które dostarczą glebie potrzebnych substancji odżywczych. To dzięki nim warzywa i owoce z naszego ogródka będą duże i pełne smaku. W trosce o środowisko warto postawić na naturalne lub organiczne nawozy, które nie spowodują zanieczyszczeń i innych zagrożeń.

Jedne grzyby się wycina, a inne wykręca. Pomyłka słono kosztuje Zasiłek dla cukrzyków na emeryturze. Ponad 200 zł, ale trzeba złożyć wniosek

Te nawozy zrobisz sam w domu

Wiele substancji i resztek jedzenia, które wykorzystujemy na co dzień w naszych domach, może się nadać do nawożenia naszego ogródka. Nie jest tajemnicą, że jako społeczeństwo marnujemy wiele rzeczy, które mogłyby zostać wykorzystane w kreatywny sposób. Do takich elementów należą między innymi fusy z kawy, które zazwyczaj lądują w śmietniku. Tymczasem fosfor, który zawierają, może pozytywnie wpłynąć na system korzeniowy oraz proces kwitnienia roślin. Warto użyć ich do nawożenia wrzosów, magnolii lub storczyków.

Innym produktem, który może pomóc w rozwoju naszego ogródka, są kurze jajka. Konkretnie mowa o ich skorupkach, które zawierają ogromne ilości wapnia, a także takie substancje jak krzem, siarka czy cynk. Nawóz z nich wykonany przyda się cukiniom, kapuście, a nawet winogronom. Wapnowanego podłoża, które wytworzą skorupki z jaja, nie spodobają się jednak truskawkom czy pietruszce.

ZOBACZ TEŻ: Chcesz dorobić do emerytury? W tych zawodach możesz znaleźć pracę

Naturalne nawozy z sodą oczyszczoną ci pomogą

Soda oczyszczona znajduje się w niemal każdym domu. Służy nam do sprzątania, przeczyszczania rur oraz pochłaniania wilgoci. Nie każdy wie jednak, że przydaje się także do nawożenia roślin. Ta substancja ma wiele pożądanych właściwości, a w ogrodzie wpłynie pozytywnie na układ korzeniowy kwiatów, warzyw i owoców. Oprócz tego mamy szansę na ich bujniejszy rozrost. Stosujemy ją do hodowania róż, hortensji, pomidorów, ogórków, porzeczek czy malin.

soda oczyszczona.jpg
Fot. Africa Images

To jednak niejedyne, co osiągniemy dzięki wykorzystaniu sody oczyszczonej w okolicy naszych roślin. Oprócz tego pomoże w pokonaniu licznych szkodników, które mogą atakować naszą plantację. To między innymi mszyce, ślimaki czy przędziorki. W celu przygotowania specjalnego oprysku należy połączyć wodę z kroplą płynu do mycia naczyń oraz łyżeczką sody oczyszczonej. Powstałą mieszaniną opryskamy ogródek co trzy dni przez dwa tygodnie. To powinno poradzić sobie z niechcianymi gośćmi.