Ten produkt posiadasz w swojej kuchni. Może być świetnym nawozem dla roślin
Sezon ogrodniczy trwa, a pasjonaci prowadzenia własnych upraw wciąż dosadzają kolejne rośliny. Warto jest zainwestować w odpowiedni nawóz, który sprawi, że nasze plony będą bujniejsze i lepszej jakości. Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie substancji naturalnych.
Sezon ogrodniczy rozkwita
Mniej więcej od marca zaczął się sezon ogrodniczy, czyli moment, w którym wszystkie przydomowe ogródki odzyskują swój blask. Niektórzy mogą się już cieszyć pierwszymi kwitnącymi roślinami, inni dokonują pierwszych zbiorów. Marchew, rzodkiewki, szpinak i cebula to między innymi te warzywa, które posialiśmy w gruncie od marca. W drugiej połowie maja natomiast możemy postawić na groszek pachnący czy słoneczniki.
Aby jakość i objętość naszych zbiorów była jak największa, warto postawić na nawozy, które dostarczą glebie potrzebnych substancji odżywczych. To dzięki nim warzywa i owoce z naszego ogródka będą duże i pełne smaku. W trosce o środowisko warto postawić na naturalne lub organiczne nawozy, które nie spowodują zanieczyszczeń i innych zagrożeń.
Jedne grzyby się wycina, a inne wykręca. Pomyłka słono kosztuje Zasiłek dla cukrzyków na emeryturze. Ponad 200 zł, ale trzeba złożyć wniosekTe nawozy zrobisz sam w domu
Wiele substancji i resztek jedzenia, które wykorzystujemy na co dzień w naszych domach, może się nadać do nawożenia naszego ogródka. Nie jest tajemnicą, że jako społeczeństwo marnujemy wiele rzeczy, które mogłyby zostać wykorzystane w kreatywny sposób. Do takich elementów należą między innymi fusy z kawy, które zazwyczaj lądują w śmietniku. Tymczasem fosfor, który zawierają, może pozytywnie wpłynąć na system korzeniowy oraz proces kwitnienia roślin. Warto użyć ich do nawożenia wrzosów, magnolii lub storczyków.
Innym produktem, który może pomóc w rozwoju naszego ogródka, są kurze jajka. Konkretnie mowa o ich skorupkach, które zawierają ogromne ilości wapnia, a także takie substancje jak krzem, siarka czy cynk. Nawóz z nich wykonany przyda się cukiniom, kapuście, a nawet winogronom. Wapnowanego podłoża, które wytworzą skorupki z jaja, nie spodobają się jednak truskawkom czy pietruszce.
ZOBACZ TEŻ: Chcesz dorobić do emerytury? W tych zawodach możesz znaleźć pracę
Naturalne nawozy z sodą oczyszczoną ci pomogą
Soda oczyszczona znajduje się w niemal każdym domu. Służy nam do sprzątania, przeczyszczania rur oraz pochłaniania wilgoci. Nie każdy wie jednak, że przydaje się także do nawożenia roślin. Ta substancja ma wiele pożądanych właściwości, a w ogrodzie wpłynie pozytywnie na układ korzeniowy kwiatów, warzyw i owoców. Oprócz tego mamy szansę na ich bujniejszy rozrost. Stosujemy ją do hodowania róż, hortensji, pomidorów, ogórków, porzeczek czy malin.
To jednak niejedyne, co osiągniemy dzięki wykorzystaniu sody oczyszczonej w okolicy naszych roślin. Oprócz tego pomoże w pokonaniu licznych szkodników, które mogą atakować naszą plantację. To między innymi mszyce, ślimaki czy przędziorki. W celu przygotowania specjalnego oprysku należy połączyć wodę z kroplą płynu do mycia naczyń oraz łyżeczką sody oczyszczonej. Powstałą mieszaniną opryskamy ogródek co trzy dni przez dwa tygodnie. To powinno poradzić sobie z niechcianymi gośćmi.