To najzdrowsze warzywo na świecie. Mało który Polak po nie sięga
Choć sklepy wypełnione są ogromną ilością warzyw, jedno z nich nie należy do popularnych w naszym kraju. Nie jest to dobra informacja, ponieważ mówi się, że jest najzdrowsze na świecie. O której roślinie mowa?
To najzdrowsze warzywo na świecie
Rukiew wodna nie jest popularna, szczególnie w Polsce. Warzywo to nie jest doceniane, jednak warto je poznać i włączyć do diety. Rukiew wodna należy do rodziny kapustowatych i rośnie w Europie i Azji. Rzadko można ją spotkać w Polsce, ale nie jest to niemożliwe. Rośnie naturalnie w ciekach wodnych, strumieniach, rzekach i miejscach z bieżącą wodą. W naszym kraju można jej szukać w zachodnich terenach.
Rukiew wodna czasem nazywana jest również rzeżuchą wodną, ponieważ nieco przypomina ją wyglądem, jednak ma większe liście. W smaku jest pikantna i ostra. Niektórzy porównują ją do gorczycy lub liście pieprzycy siewnej.
Właściwości rukwi wodnej
Rukiew wodna jest źródłem witamin i minerałów. Jest bogata w potas, wapń, magnez, cynk, mangan, żelazo, fosfor, sód, miedź, selen, a także witaminy K, A, C, E, B3, B6, B2, B1. Ponadto ma w sobie luteinę, zeaksantynę i flawonoidy.
Warzywo to jest bardzo niskokaloryczne i w 100 g ma około 11 kcal. W tej samej masie rukwi jest 2,3 g białka, 0,1 g tłuszczu, 0,5 g błonnika i 1,29 g węglowodanów. Nic dziwnego, że Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji uznało go za najzdrowsze warzywo na świecie.
Jak jeść rukiew wodną?
Rukiew wodna ze względu na swój ostry smak stanowi idealny dodatek do dań . Świetnie sprawdzi się na kanapki, do sałatki lub jako składnik koktajlu czy smoothie. Warzywo dostępne jest w sprzedaży również w formie suszonej.
W Polsce trudno dostać rukiew wodną, ale można spróbować wysiać ją samodzielnie w domu. Roślina ma jednak spore wymagania, ponieważ potrzebuje dużego nasłonecznienia oraz wilgotnego podłoża. Sadzonki rukwi wodnej należy wysadzić do żyznej gleby lub do akwarium.