Zasiłek chorobowy będzie wyższy. Ważne zmiany w L4
Już od lipca osoby korzystające ze zwolnień lekarskich czekają ważne zmiany. Wzrośnie bowiem minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, a to oznacza, że chorujący przebywający na L4 będą mogli liczyć na więcej pieniędzy.
Czym jest zasiłek chorobowy i kto może go otrzymać?
Zasiłek chorobowy to nic innego jak świadczenie pieniężne wypłacane pracownikowi przez ZUS w czasie jego nieobecności w pracy na skutek choroby lub wypadku. Wypłacane jest ono od określonego dnia przebywania na L4:
- od 34 dnia w przypadku pracowników do 50. roku życia
- od 15 dnia w przypadku pracowników mających powyżej 50 lat
Pieniądze przyznawane są za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych. Zasiłek może być wypłacany nie dłużej niż 182 dni (wyjątek stanowi ciąża i zakażenie gruźlicą, które wydłuża czas przyznawania świadczenia do 270 dni).
Kwota zasiłku chorobowego wzrośnie od lipca
W lipcu 2024 roku uprawnionych do pobierania zasiłku czeka kolejna podwyżka. Już od 1 lipca wchodzi bowiem w życie nowa, wyższa podstawa zasiłku chorobowego: wzrośnie ona z 3660,42 zł do 3710,47 zł. Warto podkreślić, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Ostateczna kwota zasiłku uzależniona jest od zarobków ubezpieczonego i wynosi:
- 80 proc. podstawy wymiaru, w tym także za okres pobytu w szpitalu
- 100 proc. podstawy wymiaru, także za czas pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy wynika z ciąży, wypadku w pracy lub w drodze do/z pracy bądź też z badań lekarskich, które są niezbędne dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
Jak otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu, a to oznacza, że aby się o niego ubiegać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Nie dotyczy to jednak osób, które pracują w firmie zatrudniającej więcej niż 20 osób. W takim wypadku obowiązek zgłoszenia po zasiłek chorobowy dla pracownika leży po stronie pracodawcy.
Aby otrzymać zasiłek chorobowy, pracownik musi przedłożyć swojemu przełożonemu odpowiednie dokumenty poświadczające zaistnienie choroby. Odpowiednie zaświadczenie lekarskie należy przedstawić na druku ZUS ZLA.