Tych rzeczy nie powinno być w domu osoby 65+. Lepiej pozbyć się natychmiast
Podobno najwięcej wypadków zdarza się w domu. Niestety dotyczy to także osób 65+, które najwięcej czasu spędzają właśnie w domowym zaciszu. Wśród wypadków groźnych dla osób dojrzałych szczególnie dotkliwe są upadki. Często winę ponoszą z pozoru niewinne przedmioty, które każdy ma w mieszkaniu.
Upadki groźne zwłaszcza dla starszych
Ze statystyk Narodowego Instytut Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii wynika, że upadki osób po 65. roku życia to jedna z najczęstszych przyczyn pobytów w szpitalu. Upadki powodują m.in. bolesne stłuczenia i złamania, ale często dochodzi też do urazów mózgu. To groźnie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.
Upadki często wywoływane są przez choroby związane z utratą równowagi lub przytomności. Jednak wielu z nich można uniknąć. Przyczyną są popularne elementy wyposażenia domu, które utrudniają poruszanie się po mieszkaniu. Czego lepiej pozbyć się z domu, by nie narażać się na szpital?
Idą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy 67-latka zostawia w parkach tajemnicze kamyki. Powód jest wzruszającyZ pozoru niegroźne, ale...
Upadki często powodowane są przez dywaniki, które mamy w kuchniach bądź łazienkach. Bardzo łatwo potknąć się o nie lub poślizgnąć. Ich usunięcie podniesie komfort życia. Jeżeli jednak bardzo nie chcemy się ich pozbywać, muszą być bardzo dobrze przytwierdzone do podłogi: tak, by nie podwijały się i nie stwarzały zagrożenia.
Równie łatwo potknąć się o wystające kable, często poprowadzone przy podłogach. Wszelkie przedłużacze i sznury powinny być dobrze schowane: tak, by nie wystawały i nie plątały się na podłodze. Można ukryć je w listwach przypodłogowych lub poprowadzić pod meblami, by nie stanowiły zagrożenia.
W mieszkaniu osoby 65+ warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w łazience. Śliska podłoga czy wysoka wanna to duże zagrożenie. W tym przypadku oprócz usunięcia dywaników z łazienki pomoże instalacja uchwytów oraz antypoślizgowych mat w wannie.
Pozbycie się dywanika to nie wszystko
Warto zadbać jeszcze o dwie rzeczy. Pierwsza to wygodne obuwie domowe - na przykład kapcie, które mają miękką i antypoślizgową podeszwę. Druga sprawa to odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Powinno być nieco jaśniejsze, zwłaszcza w miejscach takich jak korytarze i schody.
Odpowiednie urządzenie mieszkania to oczywiście dobry środek zaradczy, ale w ochronie przed upadkami nic nie zastąpi przygotowania fizycznego. Codzienny ruch, choćby krótki spacer po okolicy, pomoże wyćwiczyć równowagę i koordynację ciała, a także poprawi samopoczucie.