Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Tylko dwa roczniki otrzymają ten dodatek. Emerytura aż o 700 zł wyższa
Martyna Pałka
Martyna Pałka 13.09.2024 14:18

Tylko dwa roczniki otrzymają ten dodatek. Emerytura aż o 700 zł wyższa

emerytura
fot. Canva

Emerytura honorowa jest jednym z najwyższych dodatków, na jaki mogą liczyć seniorzy w naszym kraju. Może on wynieść nawet ponad 6 tysięcy złotych. Dotyczy to jednak jedynie dwóch roczników emerytów.

Emerytura honorowa wzrosła o ponad 700 złotych

Emerytura honorowa to dodatek do emerytury, który aktualnie wynosi 6246,13 złotych. Warto podkreślić, że jest to kwota, która każdego roku wzrasta w ramach marcowej waloryzacji. Świadczenie to podlega waloryzacji przez ten sam wskaźnik, który stosuje się w przypadku emerytury zasadniczej.

W marcu tego roku świadczenia te wzrosły o 12,12 procent, a to oznacza, że wartość emerytury honorowej wzrosła aż o 705,88 złotych. Oznacza to, że seniorzy zamiast zeszłorocznej kwoty, która wynosiła 5540,25 złotych, mogą w tym roku pobrać do 6246,13 złotych dodatku.

To "najtrudniejszy" kolor włosów. Dwa razy zastanów się przed farbowaniem Ta ryba ma najmniej rtęci. Polacy powinni jeść jej więcej

Komu przysługuje emerytura honorowa?

Emerytura honorowa to dodatek, który przysługuje każdemu, kto obchodził 100. urodziny lub też będzie je celebrował w okresie od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Oznacza to, że ze świadczenia mogą skorzystać jedynie osoby urodzone w 1924 lub 1925 roku. W przypadku pierwszego z roczników muszą być to osoby, których data urodzenia przypada po 1 marca, a w przypadku drugiego z nich, osoby z datą urodzenia do 28 lutego włącznie.

ZUS poinformował, że na ten moment z dodatku do emerytury skorzystało około 2850 Polaków, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety, których jest niemal sześciokrotnie więcej od panów. Nie powinno to jednak dziwić, z uwagi na statystycznie dłuższy okres życia kobiet niż mężczyzn. 

ZOBACZ TEŻ: ZUS czeka na wnioski o legitymację emeryta. Dla wielu seniorów to obowiązek.

Co zrobić, aby otrzymać emeryturę honorową?

Warto zaznaczyć, że osoby urodzone od 1 marca 1924 roku do 28 lutego 1925 roku włącznie nie potrzebują składać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS wysyła pieniądze automatycznie, a jedynym kryterium, które decyduje o przyznaniu tej kwoty, jest wiek beneficjenta. Urząd wysyła dodatek do emerytury, nie patrząc na staż pracy, czy inne świadczenia.

Jedynym wyjątkiem są stulatkowie, którzy do tej pory nie mieli nic wspólnego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Tacy seniorzy muszą złożyć wniosek o emeryturę honorową. Wszystko dlatego, że w tym przypadku instytucja nie będzie posiadać informacji o ich wieku i należnym im dodatku.