Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tysiące tabliczek "grób do likwidacji". W tych miejscach może zostać pochowany ktoś inny
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 24.10.2024 11:26

Tysiące tabliczek "grób do likwidacji". W tych miejscach może zostać pochowany ktoś inny

grób cmentarz
fot. Canva/Artur Bogacki

Na cmentarzach w całej Polsce pojawiły się tabliczki z napisem: “grób do likwidacji”. Pomników oznaczonych w ten sposób są tysiące. W samym Wrocławiu naklejono kartki z komunikatem na ponad 15 tys. grobów. Bliscy zmarłych powinni zainteresować się sprawą, ponieważ w tych miejscach już niebawem będą mogli zostać pochowani inni ludzie. 

Tysiące grobów oznaczonych tabliczką "grób do likwidacji"

Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, czyli Uroczystość Wszystkich Zmarłych. Zgodnie z tradycją katolicką to dzień, w którym świętuje się cześć i pamięć zmarłych, którzy doznali zbawienia i przebywają w niebie. Wówczas rodziny i najbliżsi odwiedzają groby zmarłych, by modlić się na nich i symbolicznie zapalić znicze oraz złożyć świeże kwiaty. 

Niektórzy udają się na cmentarze kilka dni wcześniej, aby umyć pomniki i zadbać o czystość wokół grobu. Przechadzając się zapewne część z nich zauważy tabliczki z napisem “grób do likwidacji” lub inne podobne sformułowania. Warto wziąć tę informację na poważnie i zainteresować się stanem grobu. Może się bowiem okazać, że niebawem zostanie tam pochowany ktoś inny. O co chodzi? 

Syn wspomina Marka "Krzykacza" Pawłowskiego. Pokazał zdjęcie ojca sprzed lat Zwyciężczyni "Projektu Lady" wzięła ślub. Razem z żoną chcą zostać mamami

Likwidacja grobu - jak przebiega i dlaczego?

Likwidacje grobów reguluje ustawa z 1959 r. o “cmentarzach i chowaniu zmarłych”. Zgodnie z jej zapisem po 20 latach od pochówku jest możliwa likwidacja grobu. Po złożeniu ciała lub urny do grobu, miejsce na cmentarzu komunalnym wykupione jest na 20 lat. Po upływie tego czasu należy ponownie opłacić miejsce. 

Jeśli najbliżsi lub rodzina nie uiszczą opłaty w odpowiednim czasie, zarządca cmentarza umieszcza na pomniku informację o możliwej likwidacji grobu. Jeżeli gminie, zarządcy nekropolii czy parafii nie uda się dotrzeć do bliskich zmarłych i opłata nie zostanie wniesiona na czas, grób jest likwidowany. Po czasie w tym miejscu może zostać pochowana inna osoba.

Jeżeli zapadnie decyzja o likwidacji grobu, zarządca usuwa pomnik i wszystkie jego elementy. Nie przekopuje jednak ziemi, w celu poszukiwania szczątek, ponieważ przyjmuje się, że ciało ulega rozkładowi przez około 20 lat.

cmentarz grób
fot. Canva/rzelich

Ile trzeba zapłacić za grób?

W Polsce rocznie umiera około 400 tys. osób, a każda z tych osób musi zostać pochowana. Ilość miejsc na cmentarzach jest ograniczona, zaś po około 20 latach ciała naturalnie ulegają rozkładowi. Jeśli przez ten okres grób nie został zaopiekowany, a opłaty uregulowane, miejsce to może zająć ktoś inny. Zdarza się więc, że bliscy nie mogą znaleźć pomnika swojego bliskiego, ponieważ przez niedopilnowanie formalność, spoczywa tam kto inny, a na pomniku widnieją inne dane. 

Kwotę, którą należy zapłacić za przedłużenie ważności grobu na kolejne 20 lat, są różne. Przykładowo we Wrocławiu wyglądają następująco:

  • grób ziemny zwykły jednomiejscowy – 1300 zł;
  • grób ziemny głębinowy dwumiejscowy – 1800 zł;
  • grób ziemny rodzinny dwumiejscowy (w poziomie) – 2200 zł;
  • grób ziemny rodzinny trzymiejscowy (w poziomie) – 3000 zł;
  • grób ziemny rodzinny czteromiejscowy (w poziomie) – 3800 zł;
  • grób ziemny rodzinny pięciomiejscowy (w poziomie) – 4600 zł;
  • grób ziemny dzieci do 6 lat – 800 zł.

Warto skontaktować się z zarządcą konkretnej nekropolii, aby poznać szczegółowe kwoty miejsca pochówku.