Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Uwaga na fałszywych listonoszy. Poczta Polska wydała komunikat
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 27.10.2024 14:05

Uwaga na fałszywych listonoszy. Poczta Polska wydała komunikat

Kobieta sprawdza pocztę
Fot. Marek BAZAK/East News

Oszustwo “na wnuczka”, “na policjanta”, fałszywe wiadomości SMS, próby wyłudzenia pieniędzy przez internet. To już znamy, ale do katalogu pomysłów oszustów doszła metoda “na listonosza”. Takich przypadków jest coraz więcej, dlatego Poczta Polska przygotowała poradnik opisujący metody działania oszustów i pokazujący, gdzie można zgłaszać podejrzane sprawy.

Coraz więcej oszustów podszywa się pod pracowników poczty

Okazuje się, że zaufanie do pracowników Poczty Polskiej jest często wykorzystywane przez oszustów szukających łatwego zarobku. Na swoje ofiary przestępcy chętnie wybierają seniorów. Stosują metody “na listonosza”, “na palety” czy “na zagubioną paczkę”.

Poczta Polska w najnowszym komunikacie wyjaśniła, na czym polegają te metody, i wyjaśniła, jak skutecznie można się przed nimi chronić. Wszystko na podstawie zdarzeń, które wydarzyły się w rzeczywistości. Można nauczyć się na cudzych błędach.

To amerykański "owoc młodości". Obniża cholesterol i poprawia krążenie krwi "Rolnicy. Podlasie". Fala krytyki w stronę Andrzeja, widzowie dopatrzyli się jednego

Fałszywi listonosze. Uważaj na telefony

Jak wskazuje Poczta Polska, coraz popularniejszą metodą oszustów jest podszywanie się pod listonosza. Jak działają przestępcy?

Przestępca dzwoni do ofiary, podając się za listonosza Poczty Polskiej. Czasem podaje prawdziwe imię i nazwisko listonosza z danego rejonu. Oszust pyta o prawidłowy adres doręczenia listu poleconego z banku. Podczas rozmowy manipuluje rozmówcą, by uzyskać informacje o tym, w jakim banku ofiara posiada konto bankowe. Gdy przestępca ma już te informacje, następuje kolejny telefon – rzekomo z banku lub z policji. 

Ofiara słyszy wtedy, że wpadła przed chwilą w pułapkę przygotowaną przez byłego pracownika Poczty Polskiej, albo jest informowana, że jest na podsłuchu i pod obserwacją szajki cyberprzestępców. 

I wtedy górę biorą emocje. Przestępcy nalegają na ścisłą współpracę z „policją”, a rzekomy funkcjonariusz zachęca ofiarę do udziału w policyjnej prowokacji i prosi o dokonanie wypłaty z banku, a następnie przekazanie gotówki do depozytu CBŚ, czyli np. podstawionemu wspólnikowi, który odbiera łup.

Oszuści żerują w internecie. Popularne oszustwa w komunikatorach

Coraz więcej przypadków podszywania się pod Pocztę Polską pojawia się także w internecie i komunikatorach. Można spotkać się m.in. z :

  • oszustwem na palety - przestępcy organizują fałszywe kampanie, nakierowane na oszukanie klientów Poczty Polskiej. Podszywając się pod Pocztę Polską, oferują zakup palet z rzekomymi przesyłkami, które nie zostały doręczone i mają zalegać w magazynach,
  • loterią z zagubioną paczką - oszuści, podszywając się pod Pocztę Polską, oferują za kilka złotych możliwość wzięcia udziału w loterii i wygrania „zagubionej paczki”.
  • fałszywą dopłatą do paczki -  ofiara otrzymuje SMS z prośbą o dopłatę do paczki, np.: „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 złotych.” lub „Twoja paczka o numerze (…) wymaga dopłaty na sumę 0,87 złotych".
     

Poczta Polska przypomina, że w celu zweryfikowania otrzymanej wiadomości SMS, należy przesłać ją na numer 8080 udostępniony w tym celu przez organizację CERT Polska zajmującą się bezpieczeństwem w internecie. W odpowiedzi otrzymamy informację, czy wiadomość jest prawdziwa.

Zasady bezpieczeństwa. O tym pamiętaj na co dzień

Poczta Polska opublikowała listę wskazówek bezpieczeństwa, którymi warto kierować się na co dzień. By uchronić się przed zagrożeniami, należy:

  • korzystając z witryny internetowej sprawdzić, czy domena jest prawidłowa,
  • zachować czujność w przypadku prośby o podanie swojego hasła, nawet jeżeli komunikat wygląda na oficjalny,
  • pamiętać, że szczególnie podejrzane są wiadomości zawierające załączniki, a zwłaszcza archiwa i dokumenty Office z hasłem podanym w treści wiadomości,
  • aktualizować system operacyjny oraz programy na komputerze czy telefonie,
  • aktualizować posiadany program antywirusowy,
  • do wrażliwej prywatnej komunikacji używać komunikatorów szyfrowanych end-to-end, np. Signal.

Eksperci zalecają przede wszystkim zachować czujność. Nie róbmy niczego bez zastanowienia, nie dajmy ponieść się emocjom w sytuacji, gdy dzwoni do nas obca osoba lub otrzymujemy wiadomość SMS lub e-mail.