Ruch podczas menopauzy. Ta aktywność złagodzi dolegliwości
Ruch łagodzi objawy menopauzy i stanowi doskonałą profilaktykę wielu schorzeń - przypominają eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Istnieją formy aktywności fizycznej, które w okresie przekwitania dadzą największe korzyści dla zdrowia i ciała.
Dolegliwości przy menopauzie. Na to pomoże dawka ruchu
Specjaliści przypominają, że częste dolegliwości w okresie menopauzy można złagodzić stosując regularne ćwiczenia i zachowując aktywność fizyczną. Jak wskazują eksperci, ruch pomaga:
- łagodzić uderzenia gorąca,
- zwalczać uczucie zmęczenia,
- poprawiać nastrój i samopoczucie psychiczne,
- powstrzymać nietrzymanie moczu,
- zachować energię,
- wzmocnić odporność.
Oprócz tego odpowiednie ćwiczenia pomagają zachować dobrą kondycję i będą dobrym sposobem profilaktyki wielu schorzeń. Jak zatem ćwiczyć, by poczuć jak największe korzyści?
Najlepsze ćwiczenia przy menopauzie. Dostępne dla każdej osoby
Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, najprostszą aktywnością dającą korzyść przy menopauzie jest po prostu codzienne chodzenie oraz wchodzenie po schodach. Chroni układ krążenia, pozwala zmniejszyć tempo utraty masy kostnej i stanowi skuteczną profilaktykę przed chorobami wieku starszego - podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Inną łatwo dostępną formą ruchu jest marsz. Może to być “zwykły” spacer, ale świetnym pomysłem będzie rozpoczęcie trenowania nordic walking, czyli marszu z kijkami.
Kobietom w okresie menopauzy zalecane jest także pływanie. Zapewni dobrą kondycję i pozwala wzmocnić i wysmuklić ciało w warunkach odciążenia kręgosłupa i często przeciążonych stawów kończyn dolnych. Gdy dodamy do tego trening na siłowni z taśmami lub hantelkami oraz jogę, nasze mięśnie długo pozostaną w dobrej kondycji.
Ruch przy menopauzie. Są przeciwwskazania
Jak przypomina Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, nie wszystkie formy ruchu są odpowiednie dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym i menopauzalnym. Eksperci radzą unikać ćwiczeń, które charakteryzują się dużą szybkością i dynamiką.
Nie są zalecane również ćwiczenia wymagające szerokich, obszernych ruchów ramion, a także skrętów głowy. Podczas każdego rodzaju ćwiczeń należy pamiętać o prawidłową postawę ciała i odpowiednie oddychanie. I najlepiej, w miarę możliwości, robić to na świeżym powietrzu.