W sanatoriach są małżeńskie turnusy. O wspólny pokój trzeba złożyć wniosek
Jeżeli myśleliście o wspólnym wyjeździe do sanatorium jako para, to jest sposób, aby otrzymać wspólny pokój. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do NFZ.
Kto ma gwarancję wspólnego wyjazdu do sanatorium?
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych NFZ ma za zadanie kierować na wspólne leczenie sanatoryjne tylko określoną grupę pacjentów. Wyjazd do sanatorium we dwoje jest zagwarantowany tym chorym, którzy spełniają określone warunki: mają tożsamy profil leczenia, jedno z pary ukończyło 65 rok życia, lub ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.
Seniorzy, którzy spełniają te warunki, nie muszą składać dodatkowych wniosków o wspólny wyjazd do sanatorium. Wystarczy, że złożą wnioski w tym samym czasie, najlepiej w jednej kopercie. Nie tylko osoby starsze mają szansę na odbycie wspólnej kuracji. Kto jeszcze może złożyć wniosek o wspólny pobyt w sanatorium?
Kto jeszcze może pojechać do sanatorium razem?
Wniosek do NFZ o wspólny pobyt w sanatorium to opcja, z której mogą skorzystać nie tylko seniorzy, ale również małżeństwa w różnym wieku, pary w związkach partnerskich, bliscy znajomi, przyjaciele, koleżanki, a nawet osoby, które nie muszą być ze sobą spokrewnione.
Pacjenci, którzy z uzasadnionych przyczyn chcą pojechać do sanatorium razem, zawsze mają możliwość złożenia takiego podania o wspólny wyjazd, nie zawsze jednak NFZ ma obowiązek rozpatrzeć taką prośbę pozytywnie.
Podstawowy warunek, jaki musi zostać spełniony, żeby wniosek o wspólny wyjazd został rozpatrzony pozytywnie, to tożsamy profil leczenia. Jeśli pacjenci mogą odbyć kurację w jednym sanatorium i złożą swoje skierowania w tym samym czasie, NFZ nie powinno sprzeciwić się takiemu rozwiązaniu.
ZOBACZ TEŻ: Świadczenie z ZUS dla 50-latków. Niemal 1,8 tys. zł co miesiąc
Jak pojechać do sanatorium z wybraną osobą?
Z prośbą o wspólny wyjazd do sanatorium mogą wystąpić małżonkowie, pary, koleżanki czy rodzeństwo. Relacja między pacjentami nie ma dużego znaczenia. Istotne jest natomiast równoczesne złożenie wniosku i skierowań, zadbanie o umieszczenie dokumentów w jednej teczce i posiadanie tych samych profili leczenia.
Każdy ma szansę na wspólny wyjazd do sanatorium z drugą połówką czy inną osobą bliską. Aby mieć taką możliwość, należy przygotować wniosek o wspólny wyjazd i złożyć go jednocześnie ze skierowaniami na leczenie.
Wszystkie dokumenty muszą być wolne od braków czy błędów formalnych. Jeżeli jeden z chorych zostanie wezwany do ich korekty, procedura kwalifikacji pacjentów na leczenie będzie wstrzymana, a to może skutkować ostatecznie utratą okazji na wspólny wyjazd.
Co zaskakuje, wspólny wyjazd nie jest gwarantem wspólnego zakwaterowania w jednym pokoju. Może okazać się, że małżeństwo wyjedzie razem do sanatorium, ale nie będzie dzieliło jednego pokoju, czy nawet pokojów sąsiednich. NFZ decyduje jedynie o miejscu i terminie wyjazdu. Reszta zależy od dostępności miejsc w danym sanatorium.