W tym miejscu szukaj bursztynów. Zwykle tam jest ich cały wysyp
Choć odmian bursztynów jest wiele, najpopularniejszy jest bałtycki, stosowany m.in. do wyrobu biżuterii. Ma on jednak wiele innych zastosowań i wcale nie musisz wydawać majątku, aby go zdobyć. Wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu i cierpliwości. W jednym z nadmorskich miejsc jest go najwięcej.
Wszechstronne zastosowanie bursztynów
Bursztyny to niezwykle cenny minerał, który ma ogromne znaczenie od wielu lat. W dawnych czasach stosowano go w medycynie ludowej i wierzono, że dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki . Z kolei w walce z bólem gardła miała pomagać bursztynowa biżuteria zawieszona na szyi. Niegdyś tłuczono również bursztyny na pył i wciągano go nosem w celu oczyszczenia zatok.
Obecnie bursztyny stanowią głównie dekorację i jest ważnym elementem naturalnej biżuterii . Niektórzy sięgają po kamienie również po to, by zrobić z nich nalewkę poprawiającą zdrowie .
Występowanie bursztynów w Polsce
Co ciekawe, bursztyny w Polsce nie występują jedynie nad Bałtykiem . Okazuje się, że ich śladowe ilości można znaleźć także w okolicach Warszawy, Krakowa, a także na Dolnym i Górnym Śląsku.
Największe pokłady bursztynu znajdują się w okolicy Jantarnego nad Bałtykiem w obwodzie królewieckim. W Polsce udokumentowano również cztery złoża: w Górce Lubartowskiej, na Przeróbce, w Wiślince i w Możdżanowie. Bursztyny znajdziemy również niemalże na całym wybrzeżu.
Na tej plaży najpewniej znajdziesz bursztyny
Jeśli marzysz o rozpoczęciu własnych poszukiwań bursztynów, koniecznie udaj się do Gdańska , a konkretnie na Wyspę Sobieszewską, która jest najbardziej wysuniętą na wschód dzielnicą miasta. Właśnie to miejsce obfituje w cenne bursztyny.
To jednak nie wszystko, bowiem miejsce to jest obszarem chronionego krajobrazu, w którym zamieszkuje około 300 gatunków ptaków . Ponadto otacza go piękna natura, a także liczne atrakcje, takie jak taras widokowy, muzeum Wincentego Pola czy dawny folwark "Kronenhof".