Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Ważne zmiany w aptekach dotyczące recept. Zaczną obowiązywać już od soboty
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 18.07.2024 11:53

Ważne zmiany w aptekach dotyczące recept. Zaczną obowiązywać już od soboty

Seniorka w aptece z farmaceutką
fot. Rockaa/Canva

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy przyznające dodatkowe uprawnienia farmaceutom. Już od najbliższej soboty, czuli 20 lipca, farmaceuta będzie mógł wydać większą dawkę leku, jeśli na recepcie lekarz nie wskazał konkretnego dawkowania. Co to oznacza dla chorych?
 

Chory będzie mógł otrzymać dwukrotnie większą liczbę leków

Do tej pory funkcjonowała zasada, zgodnie z którą w przypadku wątpliwości co do ilości przepisanych leków, farmaceuta mógł wydać maksymalnie dwa najmniejsze opakowania danego leku. Działo się tak, gdy ich ilość nie została określona przez lekarza na recepcie, bądź też została opisana w sposób niejasny, nieczytelny lub niezgodny z obowiązującymi przepisami. Teraz szykują się ważne zmiany, bo ilość wydawanych w takich sytuacjach leków zostanie podwojona — farmaceuta będzie mógł wydać dwukrotnie więcej środków niż do tej pory.

Dodatkowo, jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcje wynikają różne ilości leku, farmaceuta będzie mógł wydać nie najmniejszą z nich, jak jest obecnie, ale największą. W założeniu dotychczasowe rozwiązanie miało chronić pacjentów przez zastosowaniem zbyt dużej ilości farmaceutyków, ale doprowadziło do sytuacji, w której otrzymywali oni za mało leku do przeprowadzenia terapii" - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. 

Wydane w tej sprawie rozporządzenie Ministra Zdrowia wchodzi w życie już od 20 lipca. To właśnie wtedy, farmaceuta będzie mógł wydać nie dwa, a cztery opakowania leków.
 

Od 1 listopada ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych Sprzedaż środka przeciwbólowego wstrzymana. GIF wydał ważny komunikat

Pewne grupy leków nie podlegają zmianom

Umożliwienie wydawania większej ilości leków nie dotyczy jednak wszystkich farmaceutyków. Planowane zmiany nie dotyczą bowiem medykamentów, zawierających substancje psychotropowe i odurzające. W stosunku do nich obowiązują bowiem ściśle określone zasady dotyczące ich dawkowania, które wynikają z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 

Leki z substancjami psychotropowymi, tzw. "psychotropy", przepisywane są zazwyczaj osobom zmagającym się z zaburzeniami natury psychicznej i dotyczące zaburzeń w układzie nerwowym. Skierowane są m.in. do osób cierpiących na depresję, padaczkę, stany lękowe różnego rodzaju zaburzenia (w tym zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu), a nawet pacjentom zmagającym się z uzależnieniami.
 

Zmiany z korzyścią dla pacjentów

Wprowadzane zmiany wynikają z faktu, że często zdarzało się, iż na skutek błędnie wypisanej recepty pacjent nie otrzymywał całej, potrzebnej dawki leku, co skutkowało tymczasowym przerwaniem terapii lub koniecznością ponownej wizyty u lekarza specjalisty.

Od soboty wszystko się zmieni, a pacjent, nawet z nieprawidłowo oznaczonym dawkowaniem leku, otrzyma niezbędne medykamenty. Co więcej, farmaceuta będzie mógł sam, na podstawie posiadanej wiedzy, zdecydować o formie i sposobie dawkowania danego leku. 

Leki
fot. Robert Kneschke/Canva