Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 03.04.2024 14:57

Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów?

Recepta w aptece, farmaceuta
fot. Canva/stevecoleimages

Resort Zdrowia zapowiada, że już od 8 maja wejdą w życie nowe regulacje prawne dotyczące wystawiania recept rocznych. Te recepty, które nie zostaną przygotowywane według nowego schematu, będą w aptece blokowane. Na co muszą się przygotować pacjenci?
 

Ograniczenia w wykupie leków długoterminowych

Obecnie pacjenci, którzy przyjmują leki na podstawie recepty rocznej, muszą się udać do apteki przynajmniej trzykrotnie. Wszystko dlatego, że w listopadzie ubiegłego roku weszły w życie przepisy, na mocy których w aptece można odebrać leki tylko na maksymalnie 120 dni, czyli cztery miesiące. Pozostałą część można wykupić po kolejnych 90 dniach. 

Skąd takie zmiany? Jak zaznacza resort zdrowia, ograniczenia zostały wprowadzone głównie po to, by zmniejszyć ilość leków, które lądują w koszu na śmieci oraz by zapewnić wszystkim możliwość kupna wybranego medykamentu. Zdarzało się bowiem, że w przypadku większych zakupów przez pacjentów korzystających z recept rocznych, leki szybko znikały z aptecznych półek. A otrzymanie odpowiedniego środka farmaceutycznego jest niezwykle ważna w kontekście zdrowia.

Wizyta u lekarza
fot. Canva/Syda Productions


 

Ostatni dzwonek na darmowe badania. Program dla 40+ kończy się niedługo Jak uniknąć chorób cywilizacyjnych? Po 50-tce zmień nawyki

Zmiany w receptach rocznych. Nowy system dawkowania

Od marca tego roku, ilości leków obliczane są automatycznie przez apteczny system teleinformatyczny. I właśnie tutaj pojawiają się pierwsze problemy, ponieważ system nie działa w stu procentach prawidłowo. Ma to związek z nieprawidłowym zapisem dawkowania określanym przez lekarzy w gabinetach. Aby system działał poprawnie, e-recepty muszą być wypisywane według nowego schematu.

Lekarze mają czas do 8 maja, by dostosować się do nowych przepisów i wypisywać recepty według ustalonego schematu. W innym wypadku, po upływie tego terminu, recepty roczne wypełnione nieprawidłowo będą blokowane przez system teleinformatyczny. 
 

Na co muszą się nastawić pacjenci?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia: pacjenci nie muszą nic robić w kwestii nowych przepisów. Zmiany dotyczą przede wszystkim lekarzy uprawnionych do wystawiania recept. Jeśli chodzi o pozostałe formy e-recept, to nic się nie zmienia. 

Leki można uzyskać na podstawie numeru pesel oraz otrzymanego przez lekarza kodu. Na realizację recepty wystawionej przez lekarza pacjent ma zazwyczaj 30 dni, po ich upływie recepta traci ważność. Warto przypomnieć, że osoby powyżej 65. roku życia mają obecnie prawo do wielu bezpłatnych leków.