Ważny obowiązek dla wielu emerytów. Zostało kilka dni na kontakt z ZUS
Pobieranie świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego pozwala na dodatkową pracę. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne związane z tym obowiązki. Już 31 maja mija ważny termin - przypomniał ZUS w komunikacie.
Dorabianie do zasiłku przedemerytalnego: to trzeba wiedzieć
Trzeba pamiętać, że przychody uzyskane podczas otrzymywania świadczenia trzeba rozliczyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Przekazanie informacji o przychodach jest niezbędne, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości . Osoby, które decydują się na dodatkową pracę oprócz otrzymywania świadczenia, muszą bowiem pamiętać o limitach przychodów.
Informację o przychodach należy zgłosić do ZUS do 31 maja . Nie ma specjalnego druku, na którym trzeba podać niezbędne dane, ale powinien on zawierać:
- dane płatnika,
- dane świadczeniobiorcy,
- numer świadczenia,
- osiągnięte zarobki,
- pieczątkę płatnika składek,
- podpis upoważnionej osoby.
Limity przychodów podczas dorabiania do świadczenia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli przychód przekroczy ustalone progi – 25 proc. i 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzedzającym waloryzację roku kalendarzowym – świadczenie lub zasiłek przedemerytalny może zostać zmniejszony lub zawieszony .
Jeśli przychód nie przekracza kwoty 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, wówczas świadczenie lub zasiłek przedemerytalny nalezą się w pełnej wysokości.
W okresie rozliczeniowym marzec 2023-luty 2024 roczna kwota przychodów nie mogła przekroczyć 19039,20 zł brutto , aby móc zachować pełną wysokość świadczenia. Jeśli kwota została przekroczona, ale nie była wyższa niż 53308,80 złotych brutto , ZUS dokona potrącenia ze świadczenia. Z kolei jeśli dochód przekroczył tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.
ZOBACZ TEŻ: Całe życie pracowała za najniższą krajową. Taką emeryturę ma teraz
Informację o dochodach trzeba przekazać ZUS
Informacja o dochodach uzyskanych w okresie od początku marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku powinna zostać przekazana ZUS najpóźniej do 31 maja.
Zaświadczenie z zakładu pracy o zarobkach powinno zawierać podział wynagrodzenia na poszczególne miesiące. Z kolei osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą powinny złożyć do ZUS oświadczenie, w którym przychód jest równy deklarowanej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne .
Warto mieć na uwadze, że rozliczeniu podlegają również przychody uzyskane w pracy za granicą oraz z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej .
Na podstawie tych danych Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustali, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości. ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla klienta. Jeśli w wyniku rozliczenia przychodu stwierdzimy, że przychód przekroczył dopuszczalne limity, a osoba pobrała świadczenie w pełnej wysokości, wówczas ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i trzeba będzie je zwrócić – przekazała Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim portalowi Prawo.pl.