Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wygoda to nie wszystko. Jak wybrać najlepsze buty do biegania?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 11.04.2024 12:23

Wygoda to nie wszystko. Jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Mężczyzna na bieżni
Fot. Canva/demaerre, Ivanko_Brnjakovic, Getty Images

Bieganie pomaga nie tylko naszej kondycji, ale może też podbudować odporność czy poprawić samopoczucie psychiczne. Przygodę z tym sportem można zacząć w każdym wieku. Zanim jednak jogging wejdzie nam w krew, warto zadbać o swoje obuwie. Ma to nie tylko wpływ na komfort biegu, ale również na nasze zdrowie. Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania?

Kupując buty do biegania trzeba mieć na uwadze kilka faktów. Choć może się wydawać, że to łatwa decyzja, bo przecież wybór “sportowych” butów w sklepach jest ogromny, to nic bardziej mylnego. 

Podczas biegania nasz organizm zostaje poddany wielu obciążeniom, które mogą negatywnie oddziaływać nie tylko na stopy, ale również na mięśnie i stawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dotąd nie były aktywne fizycznie. Rośnie wtedy ryzyko urazów. Zanim zdecydujemy się więc rozpocząć poważną przygodę z bieganiem jako silvers, warto najpierw skonsultować to z lekarzem.

Jeśli jednak zdrowie nie daje przeciwwskazań do biegania, a właśnie taka forma sportu jest dla nas odpowiednia, podczas zakupu butów przede wszystkim należy zwrócić uwagę na… rozmiar. Choć wydaje się to oczywiste, to nie brak osób, które mają problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru obuwia. Już podczas pierwszego użycia okazuje się, że nowe buty obcierają i sprawiają dyskomfort. 

Należy pamiętać, że w przypadku butów sportowych nie należy szukać idealne dopasowanych butów, a raczej takich, które zapewnią nam 0,5-1 cm luzu między dużym palcem a czubkiem buta. Dzięki temu nie ucierpią nasze paznokcie, a także powinno nas to uchronić przed powstawaniem pęcherzy.

Jak aktywność fizyczna wpływa na umysł? Ruch to samo zdrowie Proste ćwiczenia dla każdego. Możesz je wykonać w domu

Rozmiar buta do biegania to nie wszystko

Innym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas kupowania butów do biegania, jest rodzaj stopy. Rozumie się przez to sposób, w jaki stawiamy stopę podczas biegania.

Wyróżnia się trzy podstawowe profile: neutralny, supinujący (przetoczenie po zewnętrznych krawędziach stopy) i pronujący (przetoczenie po wewnętrznych krawędziach stopy). Z kolei wśród butów można wyróżnić dwa rodzaje profili – neutralny i stabilizujący. Neutralne buty są odpowiednie dla osób o stopie neutralnej lub supinującej, z kolei osoby pronujące powinny zdecydować się na buty z dodatkową stabilizacją. Nieodpowiednio dobrane buty mogą pogłębiać wady, a także doprowadzić do kontuzji.

Ważnym aspektem jest również amortyzacja, która jest szczególnie ważna w dojrzałym wieku. Odpowiednio dobrane obuwie chroni stawy i mięśnie przed przeciążeniami, jakie powstają, gdy stopa styka się z podłożem. Ta cecha ma również znaczenie szczególnie wtedy, gdy biegamy po twardych nawierzchniach. Wówczas redukowane są wibracje, jakie powstają przy stawianiu kroku.

ZOBACZ TEŻ: Zaczęła ćwiczyć w wieku 61 lat. Po 3 latach była nie do poznania

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas kupowania butów do biegania

Wybierając konkretny model butów do biegania nie można zapominać także o przeznaczeniu naszego obuwia. Aby odpowiednio dobrać buty pod tym kątem, należy najpierw zastanowić się, w jakim terenie będziemy najczęściej odbywać nasze treningi

Jeśli z reguły będziemy biegać po mieście, warto zdecydować się na modele dedykowane do twardych nawierzchni, które zapewniają lepszą amortyzację. Z kolei w przypadku leśnych lub górskich ścieżek, lepiej postawić na buty terenowe ze zwiększona stabilnością

Bardzo ważna jest też oczywiście kwestia komfortu. Jeśli buty nie będą nam odpowiadały i będzie nam w nich zwyczajnie niewygodnie lub będziemy odczuwać dyskomfort, może to przyczynić się nie tylko do otarć i pęcherzy, które powstaną po pewnym czasie aktywności. Odbierze to nam przede wszystkim całą przyjemność z biegania, a przecież sport powinien sprawiać nam radość i być też miłą rozrywką.

Fot. Canva AMR Image, Getty Images Signature.jpg
Fot. Canva/AMR Image, Getty Images Signature
Fot. Canva ASIFE, Getty Images.jpg
Fot. Canva/ASIFE, Getty Images