Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Proste ćwiczenia dla każdego. Możesz je wykonać w domu
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 27.03.2024 17:30

Proste ćwiczenia dla każdego. Możesz je wykonać w domu

Seniorka ćwiczy w domu
fot. Canva/Rido

Ruch to zdrowie, a dzięki regularnej aktywności fizycznej jesteśmy w stanie na dłużej zachować smukłą sylwetkę i młodzieńczy wygląd. Niestety, w pewnym wieku rezygnujemy z codziennych ćwiczeń, a zamiast wyjść na spacer wybieramy wygodną kanapę. To błąd! Tak naprawdę wystarczy 20 minut dziennie prostych ćwiczeń, by poprawić swoją formę i poczuć się lepiej. Nie musisz nawet wychodzić z domu.
 

Sport jest ważny niezależnie od wieku! Jak ruch wpływa na organizm?

Nie od dziś wiadomo, że utrzymywanie aktywności fizycznej korzystnie wpływa praktycznie na cały organizm. Skutki regularnych ćwiczeń widać nie tylko gołym okiem (szczupła i wyrzeźbiona sylwetka), ale można je odczuć także "wewnątrz" organizmu. Ćwiczenia w zasadniczy sposób wpływają bowiem na stan zdrowia i funkcjonowanie wielu narządów i układów wewnętrznych. 

Poprawia się metabolizm, co jest szczególnie ważne u osób dojrzałych, u których zaczyna on powoli zawodzić. Lepiej pracuje układ wydolnościowy, lepiej pracuje układ krążenia, co zmniejsza ryzyko wielu chorób sercowo-naczyniowych (w tym również zawału mięśnia sercowego). 

Oczywiście to nie wszystko - aktywność fizyczna wspiera pracę mózgu i oddziałuje na układ nerwowy, sprawiając że nie tylko wyglądamy, ale i czujemy się znacznie lepiej!

Niestety, jak się okazuje, niewiele osób po przekroczeniu "czterdziestki" decyduje się na regularną aktywność fizyczną. A przecież wcale nie trzeba chodzić na siłownię, by móc poćwiczyć. Chociaż i po "pięćdziesiątce" wizyty na siłowni są jak najbardziej wskazane i nie trzeba się obawiać, że w "tym wieku nie wypada" - ćwiczyć wypada zawsze!


 

Senior ćwiczy w domu
fot. Canva/Milan Radulovic's Images
Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać Zaczynasz przygodę z nordic walking? Te błędy robią prawie wszyscy

Proste ćwiczenia do wykonania w domu

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem pocenia się w tłumie ludzi - nic straconego. Podpowiadamy jakie proste ćwiczenia możesz wykonać w zaciszu własnego domu. Wystarczy 20-30 minut takiego codziennego ruchu, by poczuć się lepiej. 

Ćwiczenia rozciągające

Seniorzy się rozciągają, ćwiczenia
Fot. Canva Pro/Rido

1. Oprzyj jedną dłoń o ścianę i maksymalnie ugnij przeciwległą nogę w kolanie. Chwyć stopę ręką i postaraj się przyciągnąć ją aż do pośladka. Pozostań w tej pozycji ok. 10 sekund, po czym zmień strony.

2.  Usiądź na krześle i załóż nogę na nogę. Tę, którą masz w powietrzu, wykonuj delikatne okrążenia: najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegarka,  a następnie w przeciwną stronę. Powtórz to samo z drugą nogą. 

3.  Leżąc na plecach, ugnij nogi w kolanach i oprzyj stopy na podłodze. Postaraj się unieść jedną nogę do góry (cały czas trzymając kolana złączone ze sobą) i utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund. Następnie zrób to samo z drugą nogą. 

Ćwiczenia na równowagę

Ćwiczenia na równowagę
fot. Canva/Jacob Lund

1. Stanie na jednej nodze. Początkowo możesz sobie pomagać opierając się np. o stół. W miarę regularności ćwiczeń stanie na jednej nodze bez podpórki nie powinno już być problemem.

2. Spacer po linie. Połóż na podłodze sznurek, linę, skakankę lub inny, podobny przedmiot, który będzie wyznaczał linię prostą. Następnie rozłóż szeroko ramiona i postaraj się przejść po linie stawiając stopę od pięty do palców. Powtórz trasę kilka razy.

3. Kołyszącą się łódka. Stań ze złączonymi nogami za stołem lub krzesłem i oprzyj o nie ręce. Następnie wysuń jedną nogę w bok, najdalej jak będziesz w stanie, i postaraj się wytrzymać w tej pozycji przez chwilę. To samo zrób z drugą nogą. Ćwiczenie powtórz kilka razy. 
 

Jak ruch wpływa na zdrowie seniora?

Jak już wspomnieliśmy, regularne ćwiczenia niosą ze sobą szereg korzyści zdrowotnych dla każdego, niezależnie od wieku. Warto jednak pamiętać o tym, by dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości. 

Seniorzy, którzy zdecydują się na wprowadzenie sportu do swojego życia, mogą liczyć na to, że zmniejszy się ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a objawy już istniejących mogą stać się mniej dokuczliwe. Chodzi m.in. o:

  • cukrzycę
  • chorobę wieńcową
  • miażdżycę
  • wysokie ciśnienie tętnicze
  • chorobę zwyrodnieniową stawów

Co więcej, ćwiczenia są bardzo ważne w przypadku profilaktyki chorób nowotworowych, przede wszystkim w kontekście do raka jelita grubego czy raka żołądka. 

Seniorka ćwiczy
fot. Canva/Robert Kneschke