Wypierają Arabów z Krupówek. Nowa grupa turystów pokochała Zakopane
Mieszkańcy Zakopanego nie mogą narzekać na koniec sezonu. Choć z miasta wyjechała już większość turystów arabskich, to ich miejsce zajęła nowa, liczna grupa zagranicznych gości. Właściciele lokali zacierają ręce i przyznają, że dostają sowite napiwki.
Ortodoksyjni Żydzi pokochali Zakopane. Coraz więcej turystów
Ich tradycyjne stroje widać z daleka, a od początku września są najliczniejszą grupą obcokrajowców w Zakopanem . Ortodoksyjni Żydzi coraz chętniej odwiedzają Podhale.
Po fali odwiedzin turystów z krajów arabskich, na wypoczynek w tym rejonie decyduje się wielu ortodoksyjnych Żydów z Izraela oraz Stanów Zjednoczonych, których nietrudno wypatrzyć na szlakach lub ulicach Zakopanego - pisze Portal Tatrzański.
Z danych Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wynika, że od 2019 r. liczba przedstawicieli religii mojżeszowej wśród turystów w Zakopanem systematycznie wzrasta.
"Zostawiają większe napiwki". Restauratorzy zadowoleni z nowych gości
Mieszkańcy Zakopanego są zadowoleni z nowej fali turystów.
Jak wynika z rozmów z restauratorami, ortodoksyjni Żydzi zostawiają w Zakopanem większe napiwki niż Arabowie. Sami dopytują o to, czy napiwek jest wliczony w cenę, i dopłacają średnio 10 proc. do rachunku .
Niektórzy właściciele lokali dodają jednak, że jest "jeden problem" . W restauracjach proszą o jedno, zgodnie ze swoją religią.
Dla ortodoksyjnych Żydów gotuje się trudniej, bo posiłki muszą być koszerne . Większość gości doskonale wie, jak rozpoznać koszerne danie, ale jeden z restauratorów w rozmowie z "Gazetą Wyborczą przyznał że jeden gość z Izraela zrobił mu "inspekcję" w kuchni.
Nie wszyscy chcą nam wierzyć na słowo, nawet jeśli zapewniamy, że obiad będzie koszerny. Mieliśmy w ostatnich tygodniach klientów, którzy po zamówieniu posiłku nieproszeni weszli nam do kuchni, aby przekonać się o tym na własne oczy - wyjawił "Gazecie Wyborczej" pracownik jednego z lokali.
Nie tylko młodzież. Do Zakopanego przyjeżdżają całe rodziny
Trudno ustalić, skąd wzięła się rosnąca popularność Zakopanego wśród Żydów. Być może miasto “wypromowali” turyści arabscy , którzy od kilku lat również tłumnie odwiedzają Podhale.
Jak podkreśla “Portal Podhalański”, o ile na początku do Zakopanego przyjeżdżała głównie żydowska młodzież i studenci, tak teraz są to już całe rodziny i duże zorganizowane wycieczki.