Zrobisz z niej herbatę, konfiturę i stworzysz aromatyczną kąpiel. Ta roślina rośnie w całej Polsce
To ceniona roślina, którą bez problemu znajdziemy w większości regionów Polski. Wystarczy wyjść na spacer, by znaleźć wszechstronną akację. Można z niej stworzyć aromatyczny napar, konfiturę, a nawet wykorzystać podczas relaksującej kąpieli. Wykazuje szereg pozytywnych właściwości.
Właściwości kwiatu akacji
Kwiaty akacji wykazują szereg pozytywnych właściwości. Stosowany jest w medycynie od dawna, a nasze babcie ochoczo przygotowywały z nich konfitury, a nawet maści. Dodawano je również do niektórych potraw.
Kwiaty działają moczopędnie i kojąco na żołądek, dlatego chętnie sięgają po nie osoby cierpiące na refluks, są rozkurczowe, żółciopędne i mogą zmniejszać wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dodatkowo pozytywnie działają na skórę, odświeżając ją i wyrównując koloryt.
Bieda uderza w emerytów. Zatrważające dane o seniorach w Polsce Ksiądz ostrzega przed Andrzejkami. "Za oknem zaczęło coś się ruszać"Zbieranie kwiatów akacji
Należy pamiętać, że jedynie kwiaty akacji mają prozdrowotne działanie. W przypadku łodyg, liści czy kory nie zauważymy takich właściwości. Jeśli planujemy wybrać się na zbiory, warto udać się w miejsce naturalne, możliwie oddalone od miasta, ulic i spalin.
Podczas zbierania należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić kwiatów. Tylko one nadają się do dalszego przetwarzania. Można też zbierać same płatki, które śmiało można ususzyć w suszarce do grzybów, by przedłużyć ich żywotność.
Co zrobić z akacji?
Kwiaty akacji świetnie sprawdzą się podczas relaksacyjnej kąpieli. Unoszące się na wodzie wydzielą piękny i aromatyczny zapach. Z powodzeniem można je również zaparzyć, przelać do buteleczki z aplikatorem i stosować jako odświeżająca mgiełka do ciała.
Płatki akacji to również smaczny dodatek do różnego rodzaju wypieków. Ich kwiatowy aromat świetnie nadaje się do stworzenia konfitury. Zaparzone kwiaty i wypite w formie herbaty ukoją nerwy, zredukują stres i ułatwią zasypianie.