ZUS wzywa pracujących przed 1999 r. Ważny komunikat dla emerytów
ZUS przypomniał emerytom, że może należeć im się niespodziewana podwyżka. To informacja szczególnie istotna dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem. To wtedy odbyła się reforma systemu emerytalnego. Jak się okazuje, zmiany te mogą mieć wpływ na podwyżki także i dziś.
ZUS przypomina emerytom. Warto zajrzeć do archiwum
ZUS wezwał emerytów, którzy pracowali przed 1999 rokiem, by dokładnie przejrzeli swoją historię pracy .
Oznacza to, że warto zajrzeć do domowych archiwów. Mogą znaleźć się tam dokumenty, które podwyższą emeryturę. Wystarczy dostarczyć je do ZUS.
Jak powiem przypominają urzędnicy, niektórzy seniorzy powinni dostawać dziś wyższe emerytury, ale nie złożyli w ZUS dokumentów, które są dowodem na ich pracę. Tymczasem okresy zatrudnienia i okresy składkowe można udowodnić wieloma dokumentami , które być może zalegają w domach lub zakładach pracy.
ZUS podał, jakie dokumenty mogą podwyższyć emeryturę.
Okaż te dokumenty w ZUS. Emerytura wzrośnie
Okresy składkowe to przede wszystkim okresy zatrudnienia. Okazanie potwierdzających je dokumentów w ZUS może oznaczać podwyżkę emerytury . Okresy te można udokumentować:
- zaświadczeniami od pracodawców,
- świadectwami pracy,
- legitymacją ubezpieczeniową z wpisami o zatrudnieniu.
To jednak nie wszystko, bo dowodem na pracę mogą być także inne dokumenty . ZUS akceptuje także:
- umowy o pracę,
- opinie o pracy,
- wpisy w starym dowodzie osobistym ,
- legitymacje służbowe,
- legitymacje związków zawodowych,
- pisma, które kierował do Ciebie pracodawca (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody),
- kopie lub odpisy dokumentacji osobowej lub płacowej wydane przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy,
- zeznania świadków.
Jeżeli nie znajdziemy takich zaświadczeń w domu, nic straconego.
Zaświadczenia o okresie zatrudnienia może nawet po 25 latach wystawić pracodawca na podstawie akt osobowych. Jeżeli zakład pracy już nie istnieje, może to zrobić prawny następca dawnego pracodawcy.
Ponowne przeliczenie emerytury. Trzeba złożyć wniosek
Znalezienie tego typu dokumentów pozwoli ZUS-owi na ponowne przeliczenie wysokości emerytury . To, ile może wynieść podwyżka, zależy od zatrudnienia przed 1999 rokiem.
W przypadku długich nieudokumentowanych do tej pory okresów można zyskać niemałe pieniądze .
O ponowne przeliczenie emerytury na podstawie nowych dokumentów trzeba złożyć wniosek . Co ważne, jeżeli po przeliczeniu okaże się, że pobieramy świadczenie wyższe niż nam się należy, ZUS pozostanie przy korzystniejszej dla nas kwocie.