Pokój w słupki i włóż do słoika. To najlepsza kiszonka na zimę
W tym roku zamiast kiszonej kapusty na zimę zrób kiszonkę z innego warzywa. Pod ręką zawsze będzie słoik z pysznym dodatkiem do obiadu, a dobroczynne właściwości kiszonki uchronią przed jesienno-zimowymi chorobami. Burak to doskonały wybór.
Burak: moc witamin i zdrowia
Burak jest lekkostrawny, zawiera dużo witamin, składników mineralnych oraz błonnika - przypominają eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Burak w postaci kiszonki wzmacnia odporność organizmu, chroniąc przed chorobami, zwłaszcza o podłożu wirusowym. Swoją barwę zawdzięcza betacyjaninom – bioaktywnym pigmentom o właściwościach. Dzięki nim burak działa:
- przeciwzapalnie,
- antyoksydacyjnie,
- ochronnie na komórki.
Jedzenie buraków pomaga zachować odpowiednie pH w żołądku, a wysoka zawartość żelaza i witamin z grupy B wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek.
Jedz codziennie przed śniadaniem. Szybko zgubisz zbędne kilogramy Polacy zachwyceni "panią Żabką". Tak dołączyła do walki z powodziąKiszonka z buraka na zimę. Składniki
Robienie kiszonek nie jest trudne, ale wymaga trochę wprawy. Oto, co będzie potrzebne do przygotowania wielu porcji kiszonek z buraka.
Składniki:
- 3 kg buraków,
- 1,7 l wody,
- 2,5 łyżki soli,
- 4 liście laurowe,
- 5 ząbków czosnku,
- przyprawy: np. ziele angielskie i pieprz.
Schemat przygotowania kiszonek jest zawsze podobny. Poniższe instrukcje można zapisać i stosować do innych warzyw i owoców.
Przepis na kiszonki. Stosuj do wszystkich warzyw i owoców
Przygotuj odpowiednie naczynia, które można szczelnie zamknąć, np. słoiki z zakrętką. Nie używaj do kiszenia plastikowych butelek. Wyparz naczynie – razem z przykryciem.
Przygotuj solankę – zalewę do zalania kiszonych buraków, dzięki której cały proces będzie możliwy. Do wody dodaj sól i wymieszaj. Odstaw zalewę.
Buraki pokrój na słupki, tak by zmieściły się na wysokość do słoika.
Włóż warzywa do naczynia. Ułóż słupki pionowo.
Dodaj przyprawy. W zależności od upodobań, możesz też dodać koper, chrzan, czosnek, ziele angielskie, pieprz, liść laurowy, liść wiśni, liść porzeczki, chili.
Zalej naczynie zimną zalewą, tak aby w całości przykryła produkty. Możesz dodać trochę wody z kiszenia innych produktów. Dzięki temu szybciej nastąpi proces fermentacji i zapobiegniesz psuciu się warzyw w wodzie.
Zamknij szczelnie naczynie. Na początku możesz je trzymać w temperaturze ok. 20°C. Pierwszą wskazówką, że kiszonki są gotowe, będzie mętniejąca woda w naczyniu. Proces kiszenia trwa od kilku do 8 dni.
Po zakiszeniu przechowuj kiszonki w chłodnym miejscu, by zatrzymać proces fermentacji. Dzięki temu będą ciągle chrupiące i twarde.