Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Solarium po 50-tce. Czy to dobry pomysł?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 01.04.2024 18:40

Solarium po 50-tce. Czy to dobry pomysł?

Kobieta opala się na solarium
fot. Canva/Zeljkodan

Wraz z nadejściem ciepłych, wiosennych miesięcy coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Do łask wracają krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem — odsłaniamy więcej ciała i chcemy, by nasza skóra prezentowała się zjawiskowo. Dlatego też wiele osób decyduje się na pójście na solarium. Jak się okazuje, to nie zawsze dobry pomysł, szczególnie dla osób, które ukończyły już 50 rok życia. Dlaczego?
 

Jak działa solarium?

Solarium to specjalne urządzenie elektryczne, zazwyczaj w formie łóżka bądź stojącej tuby, które za pomocą lamp UV emituje promieniowanie ultrafioletowe, podobne to tego emitowanego przez słońce. Skutkiem tego jest złocista opalenizna, którą można uzyskać niezależnie od pory roku. Skąd się ona właściwie bierze?

Wszystko na skutek działania reakcji obronnych skóry na działanie szkodliwych promieni UVA i UVB, które uszkadzają skórę i wnikają w jej głębokie warstwy (UVA). W wyniku tego procesu dochodzi do utleniania melaniny, odpowiedzialnej za brązowy kolor skóry. 

Opalony mężczyzna
fot. Canva/Imágenes de AlirioGarciaDG


 

 

Dlaczego skóra się starzeje? Po 40-stce lepiej tego nie róbmy Te nawyki rujnują młody wygląd. Po 40-stce nie popełniaj 6 błędów

Wpływ solarium na skórę. Korzyści i wady

Niestety, zarówno promienie UVA jak i UVB są szkodliwe dla skóry, a długotrwałe poddanie się ich działaniu może prowadzić do oparzenia i podrażnienia ciała. Negatywnych konsekwencji korzystania z solarium jest jednak dużo więcej:

 • niszczenie włókien kolagenowych i elastyny, co prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia się skóry
 • zwiększone ryzyko nowotworów skóry i innych chorób skórnych
 • może powodować uszkodzenia oczu
 • wpływa na pojawienie się przebarwień skórnych
 • jest odpowiedzialne za ostre i przewlekłe dermatozy
 • wydłuża proces gojenia się ran
 • wpływa na zwiększenie szorstkości i grubości skóry

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że opalanie się w solarium to ogromny problem w zakresie zdrowia publicznego. 

A korzyści? Niewątpliwie największą korzyścią z uczęszczania na solarium jest piękna opalenizna. Oprócz tego, światło lamp wpływa na wytwarzanie witaminy D3, a także może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie.
 

Łóżko do opalania, solarium
fot. Canva/rcphotostock

Te osoby nie powinny korzystać z solarium

Zasadniczo lepiej jest ograniczyć korzystanie z solarium. Względy estetyczne nie powinny przeważać nad dbaniem o własne zdrowie. Jeśli jednak uczęszczasz na solarium jedynie czasami, "od święta", to nie powinno ono wpłynąć negatywnie na twój organizm. Warto jednak regularnie sprawdzać stan swojej skóry (niezależnie od tego czy chodzisz na solarium, czy też nie) i zwracać baczną uwagę na każde zmiany, które się na niej pojawiają.

Są jednak pewne grupy osób, które pod żadnym pozorem nie powinny korzystać z lamp UV. To:

 • dzieci - korzystanie z solarium przez osoby niepełnoletnie jest w Polsce zabronione
 • kobiety w ciąży
 • osoby o bardzo jasnej karnacji
 • osoby cierpiące na choroby nerek, serca, tarczycy i nadciśnienie
 • osoby mające niezagojone rany i świeże tatuaże


A jak to jest w przypadku seniorów i osób w wieku powyżej 50 lat? Tutaj zasady są dokładnie takie same jak w odniesieniu do młodszych osób. Osoby zmagające się z wyżej wymienionymi chorobami, a wiele z nich zaczyna się pojawiać właśnie w średnim wieku, powinny zdecydowanie unikać solarium. 

Solarium to niejedyna opcja poprawienia wyglądu, która może mieć wpływ na stan naszej skóry i na urodę. Osoby po czterdziestce powinny także uważać na makijaż.