Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Jak spalić świąteczne kalorie? Możesz to zrobić w każdym wieku!
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 01.04.2024 15:55

Jak spalić świąteczne kalorie? Możesz to zrobić w każdym wieku!

Trening osób dojrzałych i jedzenie
fot. Canva/los_angela ; Canva/Robert Kneschke

Nie ma co ukrywać: święta w polskich domach to czas wielkiej wyżerki! Stoły uginają się pod ciężarem smakowitych dań, od których trudno się oderwać. Warto jednak pomyśleć o swoim zdrowiu i spróbować spalić chociaż część nagromadzonych kalorii. Ruch wskazany jest w każdym wieku!
 

Ile kalorii mają wielkanocne potrawy?

Czym byłaby Wielkanoc bez żurku, białej kiełbasy i jajek? Niestety, wielkanocne potrawy mają sporo kalorii i mogą zaszkodzić, szczególnie osobom w średnim wieku.

Jak przyznają eksperci: wielkanocne śniadanie to nawet 800-1000 kalorii, przy czym nie uwzględnia się tu ciast oraz napojów. Oczywiście, wszystko zależy od ilości spożytych dań i sposobu ich przygotowania: potrawy gotowane będą miały zdecydowanie mniej kalorii niż smażone, a do tego korzystniej wpłyną na zdrowie

Szacunkowe wartości kaloryczne wielkanocnych potraw (a określeniu na 100 g produktu):

  • jajka w majonezie - ok. 300 kcal
  • biała kiełbasa - ok. 320 kcal
  • żurek z kiełbasą - ok. 100 kcal
  • babka piaskowa - ok. 300 kcal
  • galantyna drobiowa - ok. 120 kcal
  • mazurek - ok. 430 kcal
  • sałatka jarzynowa z majonezem - ok. 200 kcal
  • schab pieczony - ok. 290 kcal
Żurek z jajkiem
 fot. Canva/Shaiith 
Czy wielkanocny żurek jest zdrowy? Eksperci zajrzeli do garnków Ile można zjeść jajek w Wielkanoc? Dobre wieści dla smakoszy

Czym grozi przejedzenie?

Święta w większości polskich domach opierają się właśnie na jedzeniu. Przez dwa dni trudno oderwać nam się od stołów, co kończy się uczuciem ciężkości i zmęczenia (nie wspominając już o dodatkowych kilogramach widocznych na wadze).

Ale skutków nadmiernego jedzenia, nawet jedynie przez kilka dni w roku może być dużo więcej. Przede wszystkim przejedzenie odbija się na żołądku, dlatego naturalną konsekwencją zjedzenia zbyt dużej ilości dań może być ból brzucha, zgaga, mdłości, a nawet cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Może się pojawić biegunka i wymioty, a do tego osłabienie, pogorszenie samopoczucia i problemy ze snem (uczucie senności z jednoczesną niemożliwością zaśnięcia). 

Długotrwałe przejadanie się ma bardzo poważne konsekwencje i może prowadzić do licznych chorób, w tym nadwagi i otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia (zwiększa się m.in. ryzyko zawału mięśnia sercowego).
 

Łatwe sposoby na spalenie świątecznych kalorii

Święta nie muszą się kończyć dolegliwościami żołądkowymi — wystarczy tylko ograniczyć ilość spożywanych potraw. Jeśli jednak trudno ci się powstrzymać, bo aromatyczne dania kuszą zapachem i smakiem, to, zamiast spędzać cały dzień przy stole, warto trochę się rozruszać i spalić nadprogramowe kalorie. Zwłaszcza że pomysłów na aktywność w każdym wieku na pewno nie zabraknie. 

1. Spacer

To najlepsze co możesz dla siebie zrobić w trakcie świąt. Tym bardziej, że wiosenna pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Spacer przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od wieku. Spacerować mogą i dzieci i seniorzy, a każdy odczuje pozytywne skutki wyjścia na świeże powietrze.   

2. Zielona herbata

W świetny sposób wpływa na metabolizm, przyspieszając przemianę materii, a tym samym ułatwiając pozbycie się nadmiaru kalorii. Co więcej, zielona herbata wykazuje właściwości antyoksydacyjne i pobudzające (jest więc zdrowszą alternatywą dla kawy). 

Warto poznać również inne kulinarne triki, które na dłuższą metę pomogą schudnąć. Nieoceniona będzie tutaj także... oliwa z oliwek. Wystarczy łyżka dziennie, żeby zobaczyć różnicę w sylwetce

3. Bieganie

To propozycja dla nieco aktywniejszych osób, które regularnie uprawiają sport. Bieganie to najskuteczniejsza metoda spalenia świątecznych kalorii, jednak nie jest przeznaczona dla każdego. Jeśli na co dzień mało się ruszasz, to lepiej zrezygnuj z pomysłu intensywnego biegu, który nieprzygotowanemu organizmowi może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Osobom 50+ oraz mało aktywnym fizycznie zaleca się delikatny, przerywany trucht.

Pamiętaj, żeby dobrać rodzaj aktywności do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Eksperci przypominają osobom po 50 roku życia, że dojrzały trening to bezpieczny trening.

4. Jazda na rowerze

Nie trzeba pokonać wielokilometrowych dystansów, wystarczy spokojna przejażdżka po ulubionych miejscach, aby nie tylko spalić kalorie, ale również dotlenić umysł i poczuć się dużo lepiej.

5. Picie wody

To konieczność jeśli chcesz uniknąć znacznego przybrania na wadze. Woda nie tylko zmniejszy apetyt, ale również pozytywnie wpłynie na szereg funkcji organizmu, poczynając od pracy narządów wewnętrznych, przez poprawę metabolizmu, aż po widoczne zmiany w urodzie. Specjaliści zalecają, by zdrowy, dorosły człowiek wypijał przynajmniej 2 litry wody dziennie. W okresie świątecznym wody tej powinno być jeszcze więcej.