Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > 85-latek z Kalisza napisał maturę. Poruszająca reakcja egzaminatora
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.05.2024 13:08

85-latek z Kalisza napisał maturę. Poruszająca reakcja egzaminatora

Józef Peruga na maturze
Fot. Facebook/Krystian Kinastowski

Ma 85 lat i właśnie udowadnia, że nigdy nie jest za późno na zmiany i spełnianie marzeń. To pan Józef Peruga, który w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu przystąpił do matury. Ma już za sobą egzaminy z języka polskiego, niemieckiego, matematyki i geografii.

Józef Peruga - najstarszy maturzysta w Polsce

Pan Józef jest najstarszym maturzystą w całej Polsce. Gratulacje i życzenia złożył mu osobiście prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.

Pana postawa budzi szacunek i uznanie. Gratuluję, niezależnie od wyników egzaminów, jest Pan wzorem dla nas wszystkich - napisał prezydent Kalisza.

Kim jest 85-letni maturzysta?

Urodzony w okolicach Turku Józef Peruga mieszka w Kaliszu od ponad 20 lat. W czasie wojny, jako małe dziecko, był więźniem niemieckiego obozu. Mieszkał w kilku rejonach kraju, między innymi w Kowarach. Przez lata pracował jako kierowca autobusów i ciężarówek.

442411816_952914659964741_2148324969039676752_n.jpg
Fot. Facebook/Krystian Kinastowski
94-latek jedzie maluchem na Monte Casino. Sobiesław Zasada idzie na rekord! Na weselu córki usłyszała "Cudownych rodziców mam". "Córka nie zna prawdy"

Poruszające słowa członka komisji maturalnej

Do pana Józefa w poruszających słowach zwrócił się też jeden z członków komisji egzaminacyjnej, który miał okazję pracować podczas matury 85-latka.

Jako członek komisji egzaminacyjnej miałem zaszczyt Pana Józefa osobiście poznać i chwilę z nim porozmawiać. Pan Józef to przede wszystkim bardzo odważny człowiek, którego dzieciństwo i młodość były zdecydowanie trudniejsze niż każdego z nas. Mimo to nie zniechęcił się i zdobył dużą wiedzę w zakresie wielu różnych dyscyplin - napisał pan Jacek Klatka w komentarzu na Facebooku.

Jak ocenił pan Jacek, pan Józef może być wzorem dla młodzieży. "Dobrze, że są tacy ludzie, od których młode pokolenie powinno brać przykład i nie narzekać na pojawiające się trudności, łatwo nie odpuszczać, tylko z nimi dzielnie walczyć i odnosić sukcesy" - podkreślił egzaminator i dodał, że trzyma kciuki za pana Józefa i wszystkich maturzystów.

Wielkie wsparcie dla najstarszego maturzysty

Do życzeń powodzenia dla pana Józefa dołączyli też inni internauci. “Jest pan wzorem dla tych, którzy narzekają. Wiek to tylko liczba i dopóki życie trwa, człowiek powinien spełniać swoje marzenia” - napisała jedna z komentatorek.

Pan Józef jest jednym z setek tysięcy maturzystów, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu. Oficjalnie wiadomo, że jest najstarszym maturzystą w Polsce od dawna. W 2022 r. najstarszy maturzysta miał 71 lat, a w 2010 r. do matury przystąpił 74-latek.