Silver.Lelum.pl Z życia wzięte Błędy w obliczeniu emerytur? GUS nie wie ilu Polaków rodzi się i umiera
fot. Canva/Syda Productions

Błędy w obliczeniu emerytur? GUS nie wie ilu Polaków rodzi się i umiera

22 maja 2024

Główny Urząd Statyczny ma trudności w pozyskiwaniu niezbędnych informacji dotyczących urodzeń i zgonów. To z kolei powoduje, że ustalenie wysokości emerytur czy subwencji przyznawanej poszczególnym samorządom może być obarczone błędem.

Nowe zasady i demograficzne zamieszanie

To nie nowość, że w przypadku wprowadzania zmian od razu pojawiają się komplikacje. Tym razem sprawa jest poważna, ponieważ GUS nie ma dostępu do dokładnych danych dotyczących urodzeń i zgonów, które są niezbędne m.in. do ustalenia wysokości emerytur. Ma to związek z wprowadzonymi od stycznia tego roku nowymi wzorami kart urodzeń oraz zgonów, a także nowymi zasadami przesyłania danych między placówkami medycznymi, urzędami stanu cywilnego oraz Głównym Urzędem Statystycznym.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna": bez kompletnych danych obliczenia wskaźników niezbędnych do ustalania wysokości emerytur czy subwencji wypłacanych samorządom będą obarczone błędem . To oznacza, że świadczenie przyznawane seniorom może być źle wyliczone.

Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta
Są wyliczenia emerytur stażowych. Złe wiadomości dla 50-latków

Niepełne dane nie mogą być dalej wykorzystywane

O problemach w pozyskiwaniu niezbędnych danych poinformowane już zostało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Błędne obliczenie wysokości emerytur to bowiem tylko jedna z konsekwencji całej sytuacji. Kolejną jest niemożność wykorzystania danych przed dalsze podmioty.

Badania urodzeń i zgonów przestaną być badaniami pełnymi, co rzutować będzie na wiarygodność przetwarzanych w nich informacji i uniemożliwi ich wykorzystywanie przez odbiorców zewnętrznych – twierdzą wojewodowie w pismach, które trafiły już do kierowników USC w całej Polsce.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje jednak, że kierownicy USC uważają, że wywiązują się ze swoich obowiązków , a MSWiA i GUS wymagają od nich przesyłania papierowych dokumentów, których jednak nie mogą udostępniać.

Placówki medyczne mają problem z nowym systemem

Problemy w USC są wynikiem przede wszystkim tego, że część placówek medycznych nie dostosowała się do nowych wytycznych i wciąż ma problemy z elektroniczną wysyłką informacji do Głównego Urzędu Statystycznego.

Wkrótce zamieszanie może być jeszcze więcej, bo w planach jest wprowadzenie e-rejestracji , umożliwiającej zapisanie się pacjentów do przychodni za pośrednictwem Internetu. Szacuje się, że nowy system zacznie działać jeszcze w tym roku.

Lekarz
fot. Canva/towfiqu barbhuiya
Zmiany w receptach od 9 maja. Lekarze wydali niepokojący komunikat
Jeden warunek, by dostać 300 zł do emerytury. Skorzysta wiele osób
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy