Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Zmiany w receptach od 9 maja. Lekarze wydali niepokojący komunikat
Sara Karmańska
Sara Karmańska 08.05.2024 10:00

Zmiany w receptach od 9 maja. Lekarze wydali niepokojący komunikat

wystawianie recepty
Fot. Canva/Syda Productions

Już 9 maja w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące wystawiania recept rocznych. Lekarze boją się jednego. Chodzi o informowanie o dawkowaniu leków. Wystosowali do Ministerstwa Zdrowia specjalny apel.

Zmiany w receptach od 9 maja

Zgodnie z nowymi zasadami wystawiania recept rocznych, zmieni się sposób informowania o dawkowaniu leków. 

Jednostki i krople mają być zastąpione mililitrami, a saszetki czy tabletki – miligramami. Zdaniem lekarzy z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, może to wprowadzać dezorientację wśród pacjentów, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnego sposobu podawania informacji o dawkach leków.

Właśnie kończy się okres przejściowy nowych przepisów. Podczas niego lekarze mogli wystawiać tzw. recepty roczne zarówno w dotychczasowym, jak i nowym systemie. Od 9 maja nie będą już jednak mieli wyboru i będą zmuszeni do korzystania z nowego systemu.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa farmaceutycznego, system informatyczny obliczy ilość produktu leczniczego niezbędną do 120-dniowego przyjmowania. Ilość ta zostanie wyliczona na podstawie określonego na recepcie dawkowania. Będzie podawana w innych jednostkach niż dotychczas.

zakupy w aptece
Fot. Canva/cyano66, Getty Images
Alergia nie odpuszcza? Proste, domowe sposoby na objawy uczulenia Skorzystaj z darmowych wizyt. Za te zabiegi u dentysty nie musisz płacić

Nowe recepty roczne mogą być mylące dla pacjentów

Nowe przepisy w założeniu pomysłodawców mają na celu uniemożliwienie pacjentom wykupienia leków na okres dłuższy niż 120 dni. Ma to zapobiec problemom z dostępnością leków oraz ograniczyć liczbę przypadków, gdy ulegają one przeterminowaniu i trafiają do utylizacji.

Nowe przepisy sprawią, że pacjent nadal będzie mógł otrzymać roczną receptę, ale w aptece będzie mógł wykupić jedynie dawkę na 120 dni. Po następną część recepty, potrzebną na kolejne 120 dni, będzie trzeba ponownie udać się do apteki, jednak nie wcześniej niż po upływie ¾ okresu, na który zrealizowano receptę. Aby zrealizować całą roczną receptę, trzeba będzie zatem odwiedzić aptekę co najmniej 3 razy.

ZOBACZ TEŻ: Ból głowy przy nagłej zmianie pogody? Sposoby na meteopatię

Lekarze zaniepokojeni nowymi przepisami

Lekarze z PPOZ są zaniepokojeni wejściem w życie nowych przepisów i zaapelowali do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny o pozostawienie dotychczasowego sposobu nanoszenia na recepcie sposobu dawkowania. Ich zdaniem zmiany obciążą biurokratycznie i tak niewydolne placówki. Zaalarmowali też, że szablony dawkowania mogą być zagrożeniem dla pacjentów i lekarzy.

Lekarze liczą na pozostawienie obecnie stosowanych szablonów dawkowania leków, czyli tabletek, saszetek, kropel, kapsułek i jednostek. Zmiany mogą bowiem prowadzić do sytuacji, gdy pacjent źle obliczy lub źle zrozumie zapis i przyjmie błędną dawkę preparatu. Może to być groźne dla zdrowia.

zakupy w aptece
Fot. Canva/stevecoleimages, Getty Images Signature
wystawianie recepty
Fot. Canva/Syda Productions