Ciało kobiety po 50-tce. Tych zmian nie unikniesz
To oczywiste, że wraz z wiekiem ludzki organizm, w tym ciało, zasadniczo się zmienia. Zmiany te dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć nie ukrywajmy, damskie grono przykłada do nich dużo większą wagę. Jak zmienia się ciało kobiety po 50. roku życia? Co zrobić, aby spowolnić naturalne procesy starzenia?
Dlaczego z wiekiem ciało się zmienia?
Mówi się, że każdy z nas zmienia się średnio co 7 lat, a zmiany te mają dotyczyć zarówno wyglądu jak i zachowania czy samoświadomości.
Za starzenie się organizmu odpowiadają komórki naszego ciała, które podlegają nieustannym wymianom: stare zostają usunięte i zastąpione nowymi. Jednak, z roku na rok produkcja nowych komórek słabnie i często te "stare" nie mają być jak zastąpione. To z kolei powoduje nie tylko widoczne zmiany w naszym organizmie, ale także zachwianie pracy wielu tkanek i narządów.
Stopniowo proces ten się pogłębia, powodując kolejne, zazwyczaj niezbyt korzystne przemiany. Co ważne, na postęp starzenia się organizmu ma wpływ między innymi styl życia, jaki prowadzimy: im gorzej się odżywiamy, im mniej sportu uprawiamy i im bardziej jesteśmy nieszczęśliwi, tym szybciej organizm zacznie się osłabiać.
Niestety, póki nie zostanie wynaleziony "eliksir młodości", na takie zmiany muszą się przygotować dosłownie wszyscy. Jest jednak światełko w tunelu, bo... słynny astrolog i prorok Nostradamus wywróżył, że w 2024 roku wynaleziony zostanie lek na zatrzymanie starości. Nie wiadomo jednak jaką miałby mieć postać, a do wszystkich wróżb warto podchodzić z przymrużeniem oka.
Skończyłaś 50 lat? Sprawdź, co się dzieje z Twoim ciałem
Po ukończeniu 50. roku życia ciało, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, znacząco się zmienia. U kobiet jest to tym bardziej widoczne i odczuwalne, że to właśnie ich organizmy na rażone są na ogromny wysiłek, związany m.in. z urodzeniem dziecka. Nie da się ukryć, że zarówno ciąża jak i sam poród to największe wyzwanie dla organizmu.
Z upływem lat ciało zaczyna tracić na jędrności, skutkiem czego pojawiają się na nim liczne zmarszczki.
Zmiany w wyglądzie po pięćdziesiątce:
- Skóra traci jędrność, staje się pomarszczona, pojawiają się bruzdy i plamy - zasadniczo już po 25. roku życia dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu, dlatego już w tym wieku kobiety powinny sięgnąć pod odpowiednie kremy, sera i toniki.
- Włosy stają się rzadsze i siwe - pierwszy siwy włos to coś, czego z niepokojem wypatrują wszystkie kobiety. Jednak z upływem lat włosy nie tylko tracą kolor, ale stają się coraz rzadsze. To samo dotyczy np. brwi.
- Zmienia się owal twarzy, powieki i brwi zaczynają opadać.
- Skóra staje się szara i matowa.
- Trudniej jest utrzymać dobrą formę, ponieważ metabolizm znacząco spowalnia.
- Biust i pośladki opadają.
- Zęby ulegają naturalnemu ściemnianiu.
- Usta stają się cieńsze.
- Zaczynają się problemy z zapamiętywaniem i koncentracją.
- Większość kobiet doświadcza menopauzy, która wiąże się z nagłymi uderzeniami gorąca, zaburzeniami snu, nocnymi potami czy wahaniami nastroju.
Jak zmniejszyć widoczne oznaki starzenia?
Dzięki prowadzeniu odpowiedniego, zdrowego trybu życia można znacznie spowolnić naturalne procesy starzenia się. W tym celu warto zastosować się do kilku wskazówek.
Po pierwsze postaw na zdrową, zrównoważoną dietę pełną warzyw i owoców.
Po drugie, zrezygnuj z używek, ogranicz alkohol i rzuć papierosy.
Po trzecie, regularnie uprawiaj sport! Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie.
Po czwarte, pij dużo wody. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie.
I wreszcie, dużo się uśmiechaj! Dobry humor to klucz do dobrego i zdrowego życia.