Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Zaczynasz przygodę z nordic walking? Te błędy robią prawie wszyscy
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.03.2024 16:05

Zaczynasz przygodę z nordic walking? Te błędy robią prawie wszyscy

Kobieta uprawia nordic walking
Fot. Canva/Chau Nguyen Thin Yong

Osoby w wieku 50+ coraz częściej łapią za kijki i zaczynają uprawiać sport, który bije rekordy popularności na całym świecie. Nordic walking to forma ruchu, która daje korzyści całemu ciału, a przy tym jest bardzo przyjemna. Trzeba jednak wystrzegać się błędów, które mogą dać się we znaki zwłaszcza podczas pierwszych dni z kijkami w trasie. Na co uważać?

Nordic walking dobry na wszystko?

Nordic walking to rodzaj marszu. Ta forma ruchu jest jedną z bezpieczniejszych aktywności fizycznych dla osób w każdym wieku. Nordic walking łączy ze sobą sport, turystykę, rozrywkę, a nawet korzystne dla mózgu interakcje społeczne - bo wiadomo, że najprzyjemniej maszeruje się w towarzystwie.

Regularne spacery w stylu nordic walking pozytywnie wpływają na całe ciało. Wzmacniają mięśnie nóg i rąk, poprawiają wytrzymałość fizyczną, trenują równowagę i koordynację ruchów. Efekty widać szybko, bo często już po kilku tygodniach. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinni uważać początkujący.

Projekt bez nazwy - 2024-03-18T144958.545.jpg
Fot. Canva/Dimytri Juchrenko
Wystarczą 4 minuty, by zapomnieć o bólu. Po 40-stce to niezwykle ważne Ciesz się majówką pomimo alergii. Te metody ci pomogą

Pierwsze kijki do nordic walking: jakie?

Jeżeli trafimy w ręce dobrych instruktorów, podstawowych zasad prawidłowego maszerowania z kijkami można nauczyć się nawet w godzinę. Na ich opanowanie do perfekcji potrzeba nieco więcej czasu. By złe nawyki nie weszły nam w krew, trzeba od początku wystrzegać się kilku podstawowych błędów.

Zdarza się, że pochopnie i za szybko kupimy swoje pierwsze kijki lub źle je wyregulujemy. Tymczasem ich niewłaściwa długość sprawi, że marsz będzie nieprzyjemny i nieefektywny, a czasami wręcz szkodliwy. Eksperci podpowiadają, jak obliczyć prawidłową długość pierwszych kijków do nordic walking. Należy pomnożyć swój wzrost przez "0,68", a wynik zaokrąglić w dół. Będzie to najlepsza długość kijków na start.

Nie zapomnij o rozgrzewce

Drugi częsty błąd początkujących to brak rozgrzewki. Nordic walking nie jest "zwykłym" spacerem. Marsz z kijkami intensywnie pobudza mięśnie całego ciała. To wysiłek, do którego trzeba przygotować nasze mięśnie. Rozgrzewka musi obejmować ruchy głowy, nadgarstków, tułowia, bioder, nóg - nie należy pominąć żadnej części ciała.

Projekt bez nazwy - 2024-03-18T145057.965.jpg
Fot. Canva/Amriphoto

Inny problem dotyczy samego marszu. Często zdarza się, że podczas pierwszych kroków z kijkami trzymamy je zbyt mocno. Zbyt mocny uścisk kijka może wywołać bóle dłoni, nadgarstków, ramion i barku. Chwyt podczas marszu powinien być pewny, ale luźny, by mięśnie nie pozostawały napięte bez potrzeby.

Nordic walking to sport dla każdego

To, co początkującym sprawia najwięcej kłopotu, to także nieprawidłowa koordynacja ruchów nóg i rąk z kijkami oraz wbijanie kijków zbyt daleko od stopy i pod nieprawidłowym kątem. Wszystko to da się jednak przepracować pod okiem doświadczonych instruktorów lub bardziej doświadczonych koleżanek czy kolegów.

Moda na nordic walking nie przemija, a na ulicach miast, w lasach czy parkach możemy spotkać coraz więcej dojrzałych osób uprawiających tę formę marszu. Nic dziwnego, bo to sport stosunkowo tani i przystępny, a jednocześnie dający wiele satysfakcji. O znalezienie partnerów do marszu nie będzie trudno. W wielu miejscowościach w Polsce istnieją kluby nordic walking zrzeszające osoby w każdym wieku chętne do wspólnego maszerowania.